Zasedání Evropské centrální banky (ECB) nepřineslo žádné novinky

Mario Draghisi na včerejším zasedání ECB zahrál na tajnůstkáře. Bankovní špičkyzachovali monetární politiku beze změny a ani příliš nenaznačili, co trhy čeká v příštích měsících. Více se tak dozvíme až v září, kdy ECB zasedá znovu. Evropská měna nicméně reagovala na zasedání oslabením.

Analýza EUR/USD před zasedáním ECB

Pozornost spekulantů se v dnešní seanci bude zcela jistě upírat především k odpolednímu zasedání a tiskové konferenci ECB, které bude první po slavném Brexitu. Ekonomové si však od dnešního zasedání neslibují žádnou zásadní změnu, přeci prezident ECB Draghi již v minulosti silně udeřil na trhy, když zavedl historicky poprvé zápornou úrokovou sazbu. Lze však očekávat komentáře směrem k Británii a „holubičí" projev, jenž naznačí další uvolnění monetární politiky, bude-li potřeba. Takovéto projevy ve většině případů působí negativně na měnu eurozóny.

Analýza EUR/GBP před britskými daty z trhu práce

Ani vcelku pozitivní výsledek spotřebitelské inflace nepomohl včera britské libře k výraznějšímu posílení. Index spotřebitelských cen (CPI) meziročně v červnu posílil o 0,5 procenta a o 0,1 procenta, tak překonal tržní odhady. Jde přitom o nejlepší výsledek o března letošního roku. Nákupní náladě v současné době brání očekávání od tamní centrální banky, která s největší pravděpodobností brzy sníží úrokové sazby.

Kanadský dolar čeká na zasedání centrální banky

USD/CAD pokračuje v cestě vzhůru. V současnosti testuje trh odpor na ceně 1,31, u které v minulosti několikrát selhal. Harmonická analýza však ukazuje, že by se trh mohl podívat výše, a to k rezistenci 1,3190, u které by se naplnila motýlí formace. Tato hodnota se výhledově jeví, jako nejlepší možná pro krátké pozice za předpokladu že trh vytvoří patřičný signál. Rozhodující může být zítřejší zasedání kanadské centrální banky.

Pondělní analýza USD/CHF

Americký dolar držel v minulém týdnu býčí náladu. Proti švýcarskému franku se dostal zpátky nad rezistenční pásmo 0,9770 – 0,98. Měnový pár USD/CHF pokračuje po třetím odrazu ve formaci obráceného klínu. Pokud by se měla vyplnit harmonická formace AB=CD, pak čeká dolar cesta až zpět k paritě.

Výherci investiční soutěže Bossa na reálných účtech

Investiční soutěž  společnosti Bossa  na reálných investičních účtech úspěšně skončila a my vám s radostí představujeme její vítěze. Po 4 týdnech obchodování s počátečním kapitálem 10 000 Kč známe tři nejlepší investory, kteří získávají od Bossy 200 000 Kč, 100 00 Kč a 50 000 Kč. Rovněž odměňuje 4 týdenní výherce, kteří v průběhu jednotlivých týdnů soutěže nejvíce zhodnotili svůj investiční účet, a to poukázkou v hodnotě 10 000 Kč na nákup do internetového obchodu Alza.cz.

Analýza EUR/USD 7.7.2016

Po včerejším zveřejnění zápisu z posledního jednání FOMC americký dolar oslabil. Zasedání proběhlo před hlavním zprávou posledních dní, britským Brexitem. Dle zápisu se bankéři shodli na počkání na výsledek britského referenda před rozhodnutím o zvýšení úrokových sazbách. FED, tak zůstává „nadmíru" konzervativní a lze očekávat, že pro další zvýšení bude zapotřebí několika dobrých zpráv z tuzemské ekonomiky.

Janet Yellenová nenaznačila brzké zvýšení úrokových sazeb v USA. Analýza USD/JPY.

Janet Yellenová, šéfka americké centrální banky, včera promluvila před americkým senátem. Ve svém připraveném projevu vypověděla, že bankéři byli připraveni zvedat úrokové sazby na konci roku 2015, ale museli zareagovat na zpomalení domácí ekonomiky, globální rizika a další kolaps v ceně ropy. Yellenová zopakovala, že rizika stále zcela neustoupila a jasně naznačila, že nebude spěchat se zvyšováním sazeb. Před dalším navýšením si chce být guvernérka jistá, že hospodářství prosperuje a vzpamatoval se i trh práce, a také že Evropa neprochází šokem po případném vystoupení Británie z EU.

Konec růstu AUD/USD?

AUD/USD ve včerejší seanci dokončil harmonickou formaci Cypher. Aussie našel rezistenci na Fibonacciho hladině 78,6 a americký dolar má otevřenou medvědí stezku. Síla formace bude otestována na podpoře 0,7425, případně pak na 0,7365. Lze očekávat, že trh bude ovlivněn odpoledním projevem Janet Yellenové v 16:00 před americkým senátem.

Libra v týden referenda posiluje, analýza EUR/GBP

Britská libra vstupuje do týdne, ve kterém ji čeká jedna z nejdůležitějších politickoekonomických událostí za poslední roky. Tento čtvrtek se Britové konečně rozhodnou, zda chtějí setrvat v EU nebo jako první stát v historii opustí tento svazek. Průzkumy z minulého týdne ukázaly, že většina Britů je rozhodnuta „opustit Evropu". 10 až 15 však zatím stále váhá nad rozhodnutím, rozhodující roli by v názoru těchto voličů mohla mít vražda Jo Cox, která silně podporovala setrvání v Unii. To se projevilo už v dnešní asijské seanci, kdy byl zveřejněn první průzkum s opačným výsledkem, tedy převahou Britů, kteří chtějí zůstat. Britská libra po této zprávě výrazně posílila.

Najde libra sílu růst před referendem o Brexitu?

Sterling (GBP/USD)si stále udržuje naději na pokračující korekci. Trh ukázkově reaguje na býčí formaci netopýra, a to i přesto že obchodníky libry sužují obavy z Brexitu. Dolar se včera dostal pod tlak, poté co meziměsíční měření CPI nedosáhlo na kýžená 0,3 procenta a zůstalo o desetinu pozadu. Z technického pohledu má trh stále prostor růst, protože cíle harmonické formace leží na Fibonacciho hladinách 38,2 a 61,8. Prvního cíle, již trh dosáhl, pro další růst musí trh zlomit Fibo 38,2 a využít ho jako support.

Co čekat od dnešního zasedání Fedu?

Během večera dnešní seance zakončí FED svoje dvoudenní zasedání a očekávání jsou vysoká. USA se v minulém měsíci setkaly s tragickým výsledkem NFP reportu, který ukázal na slabiny pracovního trhu. Janet Yellenová proto musí zvážit, zda opravdu nastal ten správný čas pro další zvýšení úrokové sazby, nebo zda se vyplatí ještě počkat. Trhy aktuálně kalkulují jenom s dvou procentní pravděpodobností, že Fed zvýší úrokové sazby. Klíčová však bude nová ekonomická projekce a tisková konference, které by mohly naznačit další směřování měnové politiky USA.

Jak se vyvíjí investiční soutěž na reálných účtech o 350 000 Kč?

Investiční soutěž společnosti Bossase přehoupla do druhého kola, v němž obchodují zkušení tradeři s reálnými penězi. Každý soutěžící začíná se vkladem 10 000 reálných Kč. Soutěž odstartovala 5. června a trvá celý měsíc červen. Do soutěže se lze kdykoliv přihlásitzaložením reálného účtua vložením 10 000 Kč na investiční účet. Každý týden hrajeme o obchodníka týdne. V prvním soutěžním týdnu byl nejúspěšnější trader s přezdívkou „Krovis", čímž od BOSSYzískává poukázku v hodnotě 10 000 Kč na nákup čehokoliv v internetovém obchodě Alza.cz.

Brexit a analýza GBP/CHF

Strach z blížícího se Brexitu se začíná silně projevovat na britské libře, která oslabuje na všech měnových párech. Nejistotu ohledně budoucnosti Británie v Evropské unii je nejvíce vidět na párech britské libry s tzv. „bezpečnými přístavy", a to japonským jenem a švýcarským frankem. Měnový pár GBP/CHF oslabuje na hodinovém grafu v ukázkovém klesajícím kanálu. Býčí divergence s oscilátorem MACD by ho mohla doprovodit GBP/CHF k horné linii kanálu, kde lze hledat signál k prodeji a minimalizovat potenciální ztráty v případě silnější korekce spojené s opuštěním a proražení trendového kanálu směrem nahoru.

Pondělní analýza EUR/USD

V páteční seanci pokračoval dolar ve vyrovnávání ztrát ze začátku týdne. Dolaru pomohla čtvrteční dobrá čísla z trhu práce (počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti), pravděpodobně se také do trhu propisují spekulace na středeční zasedání FEDu. Z technického pohledu je vidět možný počátek pohybu AB=CD a kompletace gartleyeho harmonické formace. Cestě na jih se postaví supporty 1,12 a 1,11. Negativní výhled vydrží do překonání čtvrtečního maxima.

Analýza australského dolaru

Australský dolar perfektně zareagoval na avizovanou úroveň 0,7486. Trh tak učebnicově využil divergenci na MACD a rostoucí klínovou formaci. Americký dolar se ve včerejší seanci opřel o dobrý výsledek počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti (264 000) a maličko, tak odčinil zklamání z posledního NFP reportu. Během asijské seance se podařilo prolomit intradenní support na ceně 0,7420, udrží-li se trh pod touto cenou, pak lze očekávat pokles k 0,7360.

Je AUD/USD připravený na pokles?

AUD/USD se blíží k rezistenci 0,7485. Trh je nyní hnán oslabeným americkým dolarem a krátkodobý vývoj ukazuje kulaté dno. Z intradenního hlediska čeká trh těžký test na zmiňované rezistenci. Zvláště proto, že se trh dostal do rostoucího klínu a je zatím v medvědí divergenci. Lze tedy očekávat, že u této úrovně budou mít nakupující problémy a trh se dočká korekce.

Intradenní analýza USD/JPY

USD/JPY koriguje předchozí silný výprodej, trh se momentálně pohybuje uvnitř rostoucího kanálu a čeká se, zda přijde nový medvědí impuls. Na stochastickém oscilátoru je vidět konsolidační formace v překoupené oblasti, což naznačuje brzké prolomení směrem dolů. V tento moment bude zajímavé sledovat, zda bude trh kopírovat pohyb oscilátoru a prolomí podpůrnou trendovou linii.

Do Brexitu zbývá 17 dní, co na to GBP/USD?

Pouze 17 dní zbývá do začátku hlasování o tzv. Brexitu. V Británii probíhá nespočet panelových diskusí a průzkumů o tom, zda ostrované setrvají v EU nebo opustí společenství. Poslední průzkum od společnosti YouGov ukázal, že se zvyšuje náskok těch, kteří nechtějí zůstat, konkrétně jde o 41 procent (zůstat) proti 45 procentům (vystoupit). Rozdíl však zůstává malý, a tak budou rozhodovat nerozhodní.

ECB ponechala EUR/USD bez jasného směru, určí ho dnes NFP?

Dolar včera dostal sílu netradičně od Maria Dragiho. Ten na včerejším zasedání ECB nezměnil nastavení monetární politiky, dle očekávání, a zvedl inflační výhled jen nepatrně na 0,2 procenta, oproti předchozím 0,1 procentu. Euro na tuto nečekaně slabou informaci reagovalo oslabením. V dnešní seanci ovlivní vývoj eurodolaru nejvíce výsledek NFP reportu ve 14:30, od kterého se očekává zisk nových pracovních míst kolem 160 000.

Analýza EUR/USD před zasedáním ECB

V dnešní obchodní seanci čeká na trhy zasedání Evropské centrální banky (ECB), která by podle odhadů neměla přinést žádnou zásadní novinku do nastavení monetární politiky. Inflace v EU zůstává hluboce pod cílovými 2 procenty a dokonce v květnu meziročně zpomalila o 0,1 procenta. Hovoří se tak o možném nákupu korporátních dluhopisů, což by rozšířilo stimulační program, který ECB provozuje. Je také šance, že bankéři, že poprvé po delší době zvýší inflační očekávání, protože cena ropy se již odrazila ode dna, to by mohlo pomoci euru k růstu. Draghi by tak mohl i přes nepříznivé výsledky přinést pozitivní projev a pomoci euru.

Intradenní analýza DAXu

Německý akciový index DAX neprožil včera pozitivní seanci. Trhy zaskočily průzkumy ohledně Brexitu, které favorizují vystoupení Britů z Unie. Na Daxu tak vzniká teoretická šance na vytvoření prodloužené gartleyeho formace. Rozhodující z tohoto hlediska bude, zda trh dokáže prolomit support 10 125.

Analýza USD/JPY

USD/JPY se podařilo udržet v býčím tempu, a to navzdory prolomení trendové linie a potenciálu harmonické formace 3-drive pattern. Vysvětlení nabízí oblíbený indikátor Ichimoku, který pomohl nakupujícím zůstat ve hře. Současná konstelace tohoto asijského indikátoru potvrzuje býčí sentiment, přičemž se vzhledem k zužujícímu oblaku se čeká na test hladiny 111,84, ta by mohla být zlomovým bodem pro japonský jen.

Posílí novozélandský dolar?

NZD/USD dosáhlo konečně hladiny 0,6680. Trh tak dokončil druhý medvědí impuls a momentálně osciluje u supportu. V současné době vzniká teoretická šance na posílení novozélandského dolaru, i díky dosažení bodu D motýlí harmonické formace. Zároveň trh dosáhl opět dna trendového kanálu. Pro růst bude klíčové, zda dokáží býci zlomit dnešní „high“ spolu s kulatým číslem 0,67.

Neúnavný růst ceny ropy

Ropa našla v tomto týdnu opět nový vrchol a vytvořila tak 7měsíční maximum. Dlouhodobý výhled na ropě ukazoval na dosažení hladiny 51,0 a zatím se potvrzuje, že čím více se trh blíží k této úrovni, tím těžší je pokračovat v býčích impulsech. Nový impuls by mohl přijít už dnes po výsledku druhého měření amerického HDP za první kvartál 2016 ve 14:30.

Intradenní analýza EUR/GBP

EUR/GBP se celý týden pohybuje dle našich představ. Trh využil prolomené neckline úrovně formace hlava-ramena k ukázkovému pullbacku a britská libra začala tahat za delší konec provázku. Ve včerejší seance se však euru podařilo mírně zmírnit propad a vytvořilo tak na trhu divergenci. Zatím nejde o nic kritického vzhledem k tomu, že Británie dnes reportuje výsledek HDP (druhý odhad) a podnikatelské investice.

Výborná data novozélandské obchodní bilance a NZD válcuje AUD

Novozélandský dolar zatím válcuje australského kolegu (AUD/NZD), tak jak dlouhodobě predikovala harmonická formace. V noci si opět fanoušci NZD smlsli na výsledku tamní obchodní bilance, jenž skončila v nečekaně vysokém přebytku 292 milionů, což je druhý nejlepší výsledek za poslední rok. Z technického pohledu se trh nyní dostal na úroveň netopýří formace, lze zde pozorovat zpomalení výprodeje, ale je otázkou, zda to bude na medvědí naladění stačit.

Druhý výherce 10 000 Kč a postupující do hry o 200 000 Kč

Investiční soutěž společnosti Bossamá dalšího týdenního výherce. Tentokrát je to výherkyně s přezdívkou Maruška, které se podařilo v průběhu druhého soutěžního týdne (8. - 13. květen) zhodnotit účet s fiktivním kapitálem o více než 1 000 procent. Výherkyni se v prvním týdnu soutěže příliš nedařilo. Obchodovala měnový pár AUD/NZD.  6 obchodů, v nichž vsadila na posílení AUD proti NZD ji stálo přes 27 000 virtuálních Kč. Pak následovalo několik malých zisků na měnovém páru USD/JPY. Celkově po prvním soutěžním týdnu disponovala částkou 5 500 virtuálních Kč z pohledu balance.

Zápis ze zasedání australské centrální banky (RBA) povzbudil australský dolar, analýza AUD/USD

Měnový pár AUD/USD posílil v asijské seanci o 0,81 procenta. Nové třídenní maximum vzniklo po zveřejnění zápisu z posledního jednání australské centrální banky (RBA). Zápis si jednak odpustil jakýkoliv holubičí tón, což trh očekával, ale především ukázal na diskusi členů bankovní rady o zachování úrokových sazeb na současné hodnotě. V předchozích týdnech se přitom rojily informace o možném dalším snižování sazeb, to sice dokument nevyloučil, ale přesto projevená vůle bankéřů pomohla australskému dolaru.

Intradenní analýza Ropy

Ropa překonává další technickou bariéru 47,50 a pokračuje v naplňování naší dlouhodobé predikce. Oblíbená komodita tak pokračuje ve vyplňování harmonického pohybu AB=CD a za druhé jí stále pohání optimální poloha Ichimoku indikátoru. Čistě z pohledu technické analýzy by býčí nálada mohla vydržet až k 52,00.

Pondelni analyza EUR/USD a Intradenni analyza USD/CAD

EUR/USD v páteční seanci uzavřelo mimo strukturu rostoucího klínu. Trh tak zatím vyplňuje technickou analýzu této reverzní formace a divergence na MACD. Nadcházející obchodní hodiny by měly ukázat, zda zatím nejde jen o falešný průraz. Zásadní roli sehraje to, zda se podaří prolomit páteční minimum. Pokud ano, tak se před prodávajícími otevírají cíle 1,1212 a 1,1080.

Páteční analýza EUR/USD

Nudný týden, tak by se dal jednoduše shrnout vývoj na EUR/USD. Od začátku týdne se trh pohybuje v rozmezí cca 100 pipů. Dnes čeká obchodníky hned několik klíčových zpráv. Z Evropy se dočkáme v dopoledních hodinách německého HDP a CPI, následně italského HDP a na závěr v 11 hodin HDP eurozóny (druhé měření). Živo bude i odpoledne, kdy USA zveřejní v 14:30 maloobchodní tržby, PPI index a v 16:00 spotřebitelský sentiment Michiganské univerzity.

Analýza hlavního měnového páru EUR/USD

EUR/USD zůstává sevřen uvnitř klínové formace, kterou tradičně doprovází divergence na oscilátoru MACD. Techničtí obchodníci tak nyní netrpělivě očekávají reakci trhu na hodnotu 1,133, kterou prochází podpůrná trendová linie. Rostoucí klín je pověstný předznamenáváním blížícího se výprodeje.

Analýza GBP/USD před zasedání BoE a výrobní produkcí

Sterling (GBP/USD) vstoupil do nového týdne vcelku neohrabaně. Zatímco v minulém týdnu trh plynule ztrácel, tak nyní sterling neví, co s hladinou 1,4467. Vývoj v posledních hodinách tak dal vzniknout konsolidaci. Dnes by trh mohla rozhýbat zpráva o výrobní produkci v 10:30, předběžně se očekává zlepšení o 0,4 procenta. Z technického pohledu potřebují medvědi prolomit podporu 1,44. Svou roli by také mohla sehrát Gartleyeho formace, která ukazuje na oslabení po dosažení rezistence 1,4510.

Zpráva o finanční stabilitě z Nového Zélandu, analýza NZD/USD

Včera v jedenáct hodin večer vydala novozélandská centrální banka (RBNZ) zprávu o finanční stabilitě. Podle bankéřů vzrostla rizika pro finanční systém za posledních 6 měsíců. RBNZ identifikovala několik příčin těchto rizik. Jde o zpomalení globální ekonomiky, nízké ceny mléčných produktů a rostoucí ceny nemovitostí.

První výherce 10 000 Kč a postupující do hry o 200 000 Kč

Investiční soutěž společnosti Bossa má prvního výherce. Je jím soutěžící s přezdívkou rmakcionar, který za první týden soutěže nejvíce zhodnotil počáteční vklad 30 000 fiktivních Kč, a to až přes 400 procent. To znamená, že na konci prvního týdne soutěže (6.5.2016) měl na účtu částku vyšší než 150 000 fiktivních Kč, čímž navýšil stav účtu o 120 000 fiktivních Kč.  Do soutěže se lze stále registrovat.

Ropě ztrácí vůli růst, analýza ropy

Ropa ztrácí půdu pod nohama, včerejší obchodní seance přinesla silný výprodej a dala vzniknout svíčkové formaci outside-bar. Trh se tak znovu obchoduje pod úrovní 44,00, která je historicky a technicky velmi důležitá. Svou roli by měla sehrát i v dnešní seanci na intradenních grafech, kdy u této hladiny bude většina price-action obchodníků hledat příležitost ke krátké pozici.

Inflace v Číně klesla, analýza AUD/USD

Čínská cenová hladina se na meziměsíční bázi ocitla v deflaci 0,2 procenta a naplnila tak do puntíku předpoklad ekonomů. Meziročně pak vzrostla o 2,3 procenta a nepatrně o 0,1 procenta zaostala za predikcí. Trh interpretuje tyto výsledky jako neutrální a nelze z těchto výsledků vyvodit, zda čínská centrální banka PBOC přistoupí k dalšímu uvolnění monetární politiky.

Intradenní analýza USD/JPY

USD/JPY zatím stále zůstává v medvědím sentimentu, alespoň podle oblíbeného indikátoru Ichimoku cloud. Trh se na 4hodinovém grafu pomalu připravuje na test oblaku (Kuma), který je v blízkosti ceny velmi široký a nakupující to nebudou mít jednoduché. V současné konstelaci se spíše vyplatí sledovat případné další překřížení červené a modré linie (kijun-sen a tenkan-sen) pro signál k prodeji.

Co čeká tento týden EUR/USD?

Eurodolar vstoupil do nového týdne pozitivně. Prozatím tak naplňuje intradenní divergenci na oscilátoru MACD, která ukazuje na možný průběh korekci. Z čistě technického pohledu našel trh možná dvojité dno. Rozhodující však bude, jak si býci poradí s odporem na ceně 1,1440, kde leží neckline hodnota. Z dlouhodobějšího hlediska (denní graf) však stále platí analýza, že trh je ve formaci rostoucího klínu, který by měl být proražen směrem k jihu.

Analýza EUR/USD před americkými daty z trhu práce (NFP)

Dnes čeká trhy nejočekávanější zpráva měsíce. Spojené státy zveřejnění tzv. NFP report,jež informuje o vzniku nových pracovních míst mimo zemědělský sektor. Goldman Sachs vydala v týdnu prohlášení, že očekává zisk 240 000 nových míst, což je velmi optimistické číslo vzhledem k tomu, že většinový analytický konsensus je na 200 000. Středeční předvoj NFP, ADP report, přinesl velké zklamání. Soukromý sektor dokázal vytvořit pouhých 156 000 míst, což je nejméně za poslední 3 roky.

Australská centrální banka potopila AUD tento týden podruhé v řadě, analýza AUD/NZD

Dnes v noci vydala australská centrální banka (RBA) čtvrtletní prohlášení týkající se monetární politiky. RBA přiznala, že inflace a mzdy neporostou tak rychle, jak se očekávalo. Cenová hladiny by se v letošním roce měla pohybovat mezi 1 až 2 procenty a následně do roku 2018 mezi 1,5 až 2,5 procenty. Před 3 měsíci odhadovala RBA inflaci v rozpětí 2 až 3 procent. Výsledek prohlášení velmi výrazně zvyšuje šance na další snížení úrokových sazeb, jež by mělo proběhnout v srpnu letošního roku. Mezi vyspělými ekonomikami se Austrálie stále profiluje vyšší úrokovou sazbou (1,75 procenta), oproti jiným státům má tak stále prostor k operacím.

Intradenní analýza EUR/USD po datech ADP před daty NFP

EUR/USD vytvořilo nové high po avizovaném průrazu klesajícího klínu. Trh tak „konečně" prolomil technickou rezistenci 1,1440, kterou nyní může využít jako support. Poslední hodiny ukazují mírnou nerozhodnost, protože posledních 36 hodin se obchoduje v rozpětí 60 pipů. Dokud trh zůstane nad červenou zónou, je zde šance na rychlé pokračování býčího sentimentu.

Australský dolar posiluje po maloobchodních tržbách

Australský dolar má za sebou povedenou asijskou seanci. Protinožci reportovali maloobchodní tržby, jenž si meziměsíčně polepšily o 0,4 procenta a o 0,1 procenta překonaly odhad analytiků. Jde o nejlepší výsledek od prosince loňského roku. Velmi dobře dopadla i obchodní bilance, jejíž deficit dosáhl „jen“ 2,163 miliard dolarů, oproti predikovanému rozdílu mezi exportem a importem 2,9 miliard dolarů.

Slabost amerického dolaru se projevuje napříč všemi trhy, analýza USD/CHF

Slabost amerického dolaru se projevuje napříč všemi trhy. Na měnovém páru USD/CHF propadl trh skrze trendový kanál a dosáhl supportu 0,9640. Pokud se probíhající impuls výrazně neprotáhne, pak by trh mohl dát vzniknout formaci hlava-ramena. Vše rozhodne reakce na předchozí swing-low na ceně 0,9600, do té doby mají býci teoretickou šanci stočit vývoj na svou stranu.

Analýza AUD/USD před víkendem

Australský dolar zažil v tomto týdnu významný výprodej, trh tak opustil konsolidační rámec, když byla prolomena podpora 1,1050. Medvědi tak ukázali svou sílu. Momentálně se zdá, že trh nalezl nové dno a chystá se korigovat ztráty. Zde se jako nejlepší možnost jeví počkat na test prolomené podpory, která může posloužit jako odrazový můstek k dalšímu výprodeji.

Analýza USD/JPY po zasedání japonské centrální banky

Japonská centrální banka (BOJ) v noci na svém zasedání překvapila, když neudělala nic. Nastavení monetární politiky zůstává ve vyjetých kolejích. Negativní depozitní úroková sazba tedy zůstává na hodnotě 0,1 procenta. Jen reagoval na tuto pasivitu bankovní rady výrazným posílením. Trhy očekávaly další uvolnění a snahu o oslabení domácí měny.

Analýza EUR/USD po zasedání FEDu

Americká centrální banka (FED) na svém včerejším zasedání nepřinesla žádná překvapení. Úroková sazba tak zůstala nezměněna, a to i přesto, že některé analytické domy hovořily o možném zvýšení sazby. Na druhou stranu si bankéři nechali otevřená vrátka, když pochválili zlepšení na globálních finančních trzích. Dobře se vyvíjí i situace na ostře sledovaném pracovním trhu.

Intradenní analýza ROPY

Ropa včera uzavřela na denním grafu býčím outside-barem. Trh tak pokračuje v naplňování již dříve avizované struktury AB=CD, která teoreticky ukazuje na možné dosažení hodnot kolem 52,0. Důležitějším ukazatelem je však Ichimoku, kde došlo 15. dubna k překřížení Tenkan-Sen a Kijun-Sen a od té doby trh roste.

Inflace v Austrálii klesla, analýza AUD/USD

Australský dolar prožil v noci šok. Silný výprodej během asijské seance spustil překvapující výsledek indexu spotřebitelských cen, jenž navzdory očekáváním v mezikvartálním měření zpomalil o 0,2 procenta. CPI přitom naposledy kleslo ve čtvrtém kvartálu 2008. Analytici odhadují, že šance na snížení úrokové sazby se tak zvedly z 16% na 49%. Guvernér australské centrální banky Glenn Stevens má nyní vše v rukou a příští úterý se trhy dozvědí rozluštění.

Intradenní analýza GBP/JPY

Harmonická analýza GBP/JPY ukazuje možný vznik formace alternativního netopýra, což v krátkodobém měřítku znamená posílení libry proti jenu k úrovni kolem 163,90 – 164,0. Pokusy o dokončení formace však mohou selhat již u rezistence 162,25, jenž působila v minulosti velmi silně. V případě otevření nových obchodů na párech s japonským jenem, nezapomeňte na čtvrteční zasedání centrální banky.

Intradenní analýza GBP/USD

GBP/USD dnes testuje více než měsíční maxima. Trh se tak vrací ke klíčové rezistenci, která stojí v cestě býčím pokusům. Že to, ale nebude snadná cesta, ukazuje indikátor MACD, jenž zatím vykazuje divergenci a z technického hlediska je tedy možné hovořit o formaci rostoucího klínu. Obchodníci by tak měli v případě touhy po nových pozicích počkat na reakci trhu na cenu 1,45-4512, která rozhodne o krátkodobém směru.

Pondelni analyza EUR/USD

EUR/USD dle predikce prolomilo červený trendový, zatím to však nevypadá, že by trh měl dostatek sil na přímé dokončení druhého impulsu k hladině 1,115. Na 4hodinovém grafu se tak do hry dostává i druhý scénář v podobě klesajícího klínu. Tuto teorii potvrzuje vznikající divergence na MACD. Pokud se trh rozhodne vyplnit klín, pak by dnešní seance měla být rostoucí.

Intradenni analyza USD/CHF

USD/CHF dotáhlo druhý býčí impuls k hladině 0,98, a zde nakupující malinko znejistěli. Trh v těchto místech dokončuje i harmonický pohyb AB=CD, což je vidět na Fibonacciho expanzi 100. Krátkodobý vývoj zatím naznačuje pokračování rostoucího trendu, avšak s očekávanou korekcí, trh by mohl po vytvoření vyššího high korigovat uvnitř trendového kanálu.

Zasedání centrálních bank pokračují. Příští týden je na řadě BoJ. Zvýší měnové stimuly? Analýza USD/JPY

Příští týden nás čeká zasedání japonské a americké centrální banky. Japonští bankéři se sejdou 28. dubna a očekává se možná změna v nastavení monetární politiky. Japonský jen posílil proti americkému dolaru o více než 10 procent od začátku roku. BoJ tak ztrácí kontrolu nad bojem se slabou inflací a bude muset jednat. Ve hře je další snížení úrokové sazby, případně zvýšení objemu kvantitativního uvolňování.

ECB ve výsledku trh příliš neovlivnila, analýza EUR/GBP

Včerejší zasedání evropské centrální banky sice přineslo volatilitu, ale nedokázalo pohnout trhem. Dnešní obchodní hodnoty jsou tak takřka stejné jako ty včerejší. ECB nepřišla s žádnou novinkou. Prudké posílení eura, které vydrželo jen chvilku, přišlo po prohlášení prezidenta ECB o stále hrozícím riziku deflace, cenová hladina by prý mohla v příštích měsících opět spadnout do negativního teritoria.

Ropa vykazuje další signály k růstu

Ropa vykazuje v posledních dnech několik nových býčích charakteristik. Na Ichimoku došlo k překřížení klouzavých průměrů (Kijun-sen a Tenkan-sen), a to v ideálním místění na oblakem (Kumo). Zároveň trh zvládl uzavřít nad rezistencí 41,86, jenž se zdála být silnou a nyní se o ní mohou nakupující opřít. Nabízí se tak i scénář naplnění harmonického pohybu AB=CD.

Analýza EUR/USD před zasedáním ECB

Euro dnes čeká jedna z nejvíce kurzotvorných událostí  měsíce. Odpoledne totiž zasedá evropská centrální banka (ECB), která v čele s Draghim umí zahýbat trhy. Euru se včera proti americkému dolaru vůbec nedařilo. Dolar nakopla nad očekávání dobrá data z realitního trhu. Index amerického dolaru se tak po 3 dnech dočkal růstu.

Intradenní analýza EUR/GBP

Britské libře se v posledních dnech daří porážet euro. Na 4hodinovém grafu EUR/GBP je k vidění proražená trendová linie společně s podporou 0,7930.  Medvědi si tedy uvolnili prostor k cestě na jih. Dnes je ovšem celý trh zvědavý na to, jak dopadnou zprávy z britského trhu práce. Míra nezaměstnanosti by se měla udržet na slušných 5,1 procentech, rozhodující tak bude výsledek počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, očekává se již páté oslabení v řadě, což ukazuje sílu trhu práce.

Intradenní analýza USD/JPY – hlava ramena?

USD/JPY se opět propadá pod silnou intradenní úroveň 109,00, na které v současnosti leží i klouzavý průměr s periodou 100. Tržní vývoj na zmiňovanou úrovní připomíná formace hlava-ramena a je tak velmi pravděpodobné, že japonský jen i dnes bude tlačit na dolar. Trh by se tak mohl začít vracet ke 108,50.

Tento týden dominují trhu data z Velké Británie, analýza GBP/USD

Sterling (GBP/USD) dává svými nepravidelnými impulsy vzniknout hned dvěma harmonickým formacím najednou. Z dlouhodobějšího hlediska se na grafu tvoří modrá gartleyeho formace, zatímco na hodinovém grafu je dobře vidět formace netopýra (červená). Obě tyto formace jsou medvědího charakteru, což vyvolává otázku, jak si GBP/USD poradí s rezistenčním pásmem u ceny 1,435 – 1,437.

Ani centrální banka nepřinutila AUD k poklesu, analýza AUD/USD

AUD/USD získalo v noci momentum, když australský dolar nakopl zápis z posledního jednání tamní centrální banky, a to i přesto, že dokument se nesl v holubičí náladě. Centrální banka představila optimistickou ekonomickou predikci a nechala si trochu prostoru pro uvolňování monetární politiky v budoucnu.

Britská libra po datech inflace a útocích v Bruselu oslabuje

Inflace v Británii měřena indexem spotřebitelských cen (CPI) v únoru meziročně vzrostla o 0,3 procenta, což je stejné tempo, jakým se zvýšila i v lednu. Ve srovnání s vývojem v loňském roce, kdy se inflace pohybovala kolem nuly, jde o mírné zlepšení, avšak trhy čekaly, že index posílí o 0,4 procenta. Na růstu cen se nejvíce podílely ceny potravin, naopak na pokles měl vliv levnější transport.

Německý index IFO posílil, euro je však po útocích v Bruselu pod prodejním tlakem

Německá podnikatelská nálada se v březnu zotavila a přerušila tříměsíční sérii poklesů. Index IFO, který měří důvěru 7000 německých firem, v březnu stoupl na 106,7 bodu z 105,7 bodu za únor. Analytici čekali jenom mírné posílení indexu na 106 bodů. Z výsledků průzkumu vyplynulo, že němečtí podnikatelé hodnotí lépe současnou situaci i výhled do budoucna. Německá ekonomika aktuálně těží hlavně z růstu spotřebitelské důvěry. Mnichovský institut, který sestavuje index IFO nečeká, že by růst německé ekonomiky letos překonal výkony z loňska. Podle indexu byl největší růst optimismu ve zpracovatelském odvětví a velkoobchodu.

Analýza USD/JPY

USD/JPY dokončilo avizovanou krabí formaci a trh tak mohl vyrazit vzhůru. Momentálně se obchoduje u silné technické rezistence na ceně kolem 112,20, kde se velmi pravděpodobně rozhodne i o intradenním trendu.  Překonání této hladiny by vrátilo trh zpět do konsolidační zóny mezi 112 až 114,20. Cílem harmonické formace je přitom dosažení Fibonacciho úrovně 61,8.
Zdroj: Investplanet

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 12. týden 2016

Po náročných 2 týdnech, kdy trhům dominovaly centrální banky, a to zasedání Evropské centrální banky (ECB) a americké centrální banky (Fed) máme před sebou klidnější týden, méně náročný na makroekonomické události. Video přináší zajímavou analýzu EUR/USD, která až okatě kopíruje vývoj na měnovém páru USD/CHF, který se s eurodolarem vyvíjí inverzně. Zajímavá data budou publikována v úterý, a to evropský index PMI (indexy nákupních manažerů), německý index IFO a ZEW. Koncem týdne bude aktivita na trzích slábnout, s tím jak se budou blížit Velikonoce.

Dnes dominuje makrokalendáři Británie a Německo; analýza EUR/GBP

V dnešní obchodní seanci nebude o důležité zprávy nouze. Německo reportuje Ifo index podnikatelského prostředí, od kterého se očekává drobné zlepšení. O hodinu později pak Němci představí ještě ZEW index ekonomického sentimentu. S důležitými zprávami nebude pozadu ani Británie, která reportuje v 10:30 index spotřebitelských cen, u kterého se očekává meziroční zvýšení o 0,4 procenta.

Analýza ropy

Ropa v tomto týdnu otestuje, jaký dopad bude mít dotvořená žraločí formace na denním grafu. Harmonická analýza ukazuje, že odraz od technické rezistence 42,35 by mohl přinést hlubší korekci. Ropa je vcelku dlouho v impulsním pohybu, při kterém se jí podařilo zlomit důležitou dolů mířící trendovou linii. Býci by se tak mohli na chvíli spokojit se svými zisky.

Sázky na růst dolaru klesají, analýza EUR/USD

Podle zdrojů z analytického týmu ANZ klesly očištěné dlouhé pozice investičních fondů na dolaru na nejnižší hodnotu o července 2014. Investoři snížili otevřené obchody o 6,2 miliard dolarů na celkových 7,2 miliard. Dolar měl v minulém týdnu další ztráty. Proti euru se trh dostal až k měsíčnímu maximu.

Špatná data z USA na závěr týdne, analýza USD/CHF

Americký dolar dostává v závěru týdne další ránu, když index spotřebitelské důvěry konstruován Univerzitou Michigan v březnu klesl na nejslabší úroveň od loňského října. Index spadl tento měsíc podle předběžných údajů na 90,0 bodu z 91,7 bodu za únor, zatímco analytici očekávali mírné zlepšení proti předchozímu měsíci na 92,2 bodu.

Přinese kulatý vrchol ovoce? Analýza CAD/JPY

CAD/JPY se zatím nedokázalo odpoutat od dotvořené netopýří formace, která volá po oslabení. Trh se namísto toho uchýlil k rychlým impulsivním pohybům nahoru a dolů. Současná perspektiva ovšem ukazuje na možný vznik kulatého vrcholu, který by potvrzoval spekulace o oslabení. Dnešní seance by tak z hlediska polohy trhu uvnitř formace, mohla patřit prodávajícím.
Zdroj: Investplanet

Britská libra včera statečně bojovala s eurem a dnes z toho může těžit

EUR/GBP včera oslabilo po testu důležité Fibonacciho úrovně 88,6. Trh pak dal vzniknout medvědímu outside-baru a stále tak existuje šance na vyplnění dříve avizované netopýří formace, jenž naznačuje posílení libry na úkor eura. Silná intradenní hladina, ke které by trh mohl zkorigovat, leží na středečním minimum, odtud by trh mohl pokračovat směrem k jihu.

Zdroj: Investplanet

Britská libra po zasedání centrální banky (BoE) silně posiluje

Britská centrální banka (BoE) dnes na svém zasedání ponechala úrokové sazby na předchozí úrovni. Základní úroková sazba zůstala na 0,5 procentu. Všech 9 členů bankovní rady hlasovalo jednomyslně. Představitelé měnové politiky se na dnešním zasedání shodli, že ostrovní ekonomika je ohrožena nejistotou, kterou přináší červnové referendum o setrvání země v evropské unii (Brexit). Navíc růst britské ekonomiky po rychlém zotavení minulých let ve druhé polovině loňského roku zpomalil. Nicméně aktuální ukazatele podle banky naznačují, že ekonomický růst si v prvním kvartále udrží stejnou hybnou sílu, jakou měl koncem loňského roku. Co se týče budoucího vývoje úrokových sazeb po referendu, centrální banka uvedla, že sazby spíše vzrostou, než nevzrostou, avšak jen postupně.  Britská libra reaguje na výsledky zasedání banky pozitivně a posiluje proti USD. Avšak USD ještě stále absorbuje rány, které mu včera udělil Fed.

Data z australského trhu práce jsou schizofrenní, analýza AUD/USD

Australská data z trhu práce vyvolala smíšené pocity. Zaměstnanost se v únoru zvedla jen o 0,3 tisíce oproti očekávaným 10 000. Na druhé straně přibylo 15,9 tisíce zaměstnání na plný úvazek, ubylo však logicky brigád o 15,6 tisíce. Míra nezaměstnanosti zůstala na 5,8 procentech a odolala tak očekávanému nárůstu na 6,0 procent.

FOMC vzalo dolar direktem, analýza BOSSAUSD

FED to opět zvládl. Nic nedokáže oslabit dolar, tak jako „holubičí“ projev bankéřských špiček. FOMC na svém zasedání nijak nezasahovalo do nastavení monetární politiky a úroková sazba zůstala na 0,5 procentech. Dobře se poslouchalo prohlášení, že americká ekonomika roste, i když neporoste tak rychle, jak se čekalo a silný pracovní trh dovolí dále utahovat uvolněnou politiku. FOMC očekává dvojité navyšování, vždy o 25 bazických bodů, což je ale o 2 navyšování méně, než se čekalo. Ještě v prosinci 2015 se počítalo, že během letošního roku se sazba zvedne celkem o 1,0 procenta ve čtyřech fázích.  Dolar po tomto zjištění oslabil proti všem hlavním měnám.

Inflace v USA na rozdíl od Evropy roste

Krátce před koncem dvoudenního zasedání americké centrální banky (Fed), na němž bankovní rada rozhoduje, zdali ponechá základní úrokovou sazbu na nezměněné úrovni 0,5 procenta, nebo ji posune výše, přicházejí data potvrzující růst inflace v USA. Inflace spolu s trhem práce jsou klíčovými makroekonomickými ukazateli pro měnovou politiku Fedu.

Kdo z koho? Dolar nebo dolar?

Dnešní den bude patřit fundamentální událostem. Zatímco dopoledne proběhne jízda v Británii, tak odpoledne a večer to rozjede USA a Nový Zéland. V Spojených státech zasedá FOMC a i když se nečeká změna sazeb, trh bude jistě volatilní. Před půlnocí ještě zveřejní Nový Zéland HDP, které by mělo zpomalit kvartální růst na 0,7 procenta.

Britský pracovní trh rozhodne o osudu GBP/USD

Britskou libru dnes čekají důležitá data, v 10:30 bude zveřejněna míra nezaměstnanosti, která by měla zůstat na 5,1 procentech, dále změna v počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a index průměrného výdělku. Všechny tyto zprávy mají potenciál stát se v dnešní seanci kurzotvornými. Britská libra se proti americkému dolaru dostala v posledních 2 dnech pod tlak a hodně ztratila. Propad vysvětluje šéf analytik Gajan Mahadevan z Lloyds Bank změnou v očekáváních vývoje úrokové sazby v Británii. Podle průzkumu je zde 15procentní šance na 0,25 procentní snížení sazby v tomto roce, zatímco první případné zvýšení se neočekává dříve než v roce 2019.

Americké maloobchodní prodeje přinesly na trh opět strach

Maloobchodní tržby ve Spojených státech v únoru klesly méně, než se čekalo. Nicméně lednová data byla revidována silně směrem dolů, což je pro americký dolar den před výsledkem zasedání Fedu velmi negativní. Maloobchodní tržby v únoru oslabily o 0,1 procenta ve srovnání s lednem, když spotřebitelé kupovali méně automobilů a levnější benzin snížil příjmy čerpacích stanic. Ekonomové čekaly pro tento měsíc 0,2 procentní pokles. Avšak údaje za leden byly revidovány směrem dolů na mínus  0,4 procenta z dříve uváděného růstu o 0,2 procenta. Americké burzy reagují na data maloobchodních prodejů poklesem. Obavy o globální ekonomiku se vrací spolu s tím, jak japonská centrální banka (BoJ) dnes ráno vyjádřila pochmurný názor na domácí hospodářství. Index Dow Jones otevřel úterní obchodní seanci 0,6 procenta v minusu, S&P 500 klesl o 0,7 procenta, technologický  Nasdaq se propadl o 0,4 procenta.

Trhy bez dat vyčkávaly na Fed, analýza EUR/USD

Americké akciové indexy S&P 500 a Dow Jones se  předchozí pátek přiblížily k letošním maximům, když Dow Jones prorazil hodnotu  17 000 bodů a S&P 500  překonal magických 2 000 bodů. Nejširší index je aktuálně jenom 1 procento pod hodnotami, na nichž otevíral v úvodu letošního roku. Dobře si vedly i evropské indexy, které ukončily předchozí týden na 6týdenním maximu. Vývoj na akciových trzích od začátku letošního roku diktuje cena ropy. Ta dnes klesla o 2 procenta, když Írán zchladil naděje na dosažení dohody o zmražení produkce. Na cenový pokles černého zlata už reagují americké indexy, které včera otevřely o hodinu dopředu kvůli změně zimního času na letní v USA. Obchodování na finančních trzích bude do středy večera opatrné, protože nikdo neví, co chystá Fed. Od americké centrální banky se obecně tento týden nečekají změny v nastavení měnové politiky, avšak banka přinese novou ekonomickou prognózu, která by mohla nastínit vývoj sazeb do budoucna.  Včera v 20:00 mluvil guvernér novozélandské centrální banky Wheeler.

Japonští bankéři si sedí na rukou, analýza USD/JPY

Po Australanech se ujala slova japonská centrální banka (BOJ). Od jejího zasedání se čekalo hodně, vzhledem k tomu, že Japonci si na posledním jednání zavedli negativní úrokovou sazbu. Tentokrát si ovšem bankéři sedli na ruce. Sazby se neměnily a kvantitativní uvolňování setrvalo na 80 bilionech jenů. Novináři si však všimli, že po delší době odstranila BOJ ze svého prohlášení zmínku o dalším prohlubování sazeb do negativního teritoria. Ekonomika roste a drží trend.

RBA nikoho nepřekvapila, ale máme se na co těšit, analýza AUD/USD

Zápis z posledního jednání australské centrální banky (RBA) příliš nepřekvapil. V Austrálii se zlepšuje pracovní trh, tento trend vznikl na počátku roku 2015 a pořád se drží. Důležitější však než pracovní trh bylo, co udělají bankéři s úrokovými sazbami. Dle zápisu stále panuje obava z velmi „zakrněné" inflace a uvažuje se o dalším snížení úrokových sazeb. Pokud by se tedy zhoršila situace na pracovním trhu a inflace zůstala na stejných hodnotách, pak s velkou pravděpodobností sníží bankéři úrokovou sazbu na historická minima 2 procent.

Sterling se udržel v rostoucím trendovém kanále

Sterling se i přes volatilní minulý týden udržel v rostoucím trendovém kanále a udělal velký krok k možnosti dosažení dalších zisků. Intradenní vývoj však momentálně ukazuje na možnost korekčního pohybu. Trh dosáhl horní hrany kanálu a zároveň je v divergenci se stochastickým oscilátorem.

Intradenní analýza DAXu

Německý DAX včera naplnil dlouhodobě avizovaný harmonický pohyb AB=CD, trh zde tedy logicky zamířil směrem k jihu. Důležitou intradenní úrovní bude rezistence mezi bodem B a hodnotou Fibonacciho úrovně 61,8. K této úrovni by se trh mohl dnes vracet. Dokáže-li trh prolomit včerejší low, pak udělá velký krok k testu podpory u bodu C.

Analýza EUR/USD po zasedání ECB

Cesta tam a zase zpátky. Výplach. Zlatý důl. Kasino. Ano, i tak se dá počastovat včerejší obchodní seance. Mario Draghi přišel, mluvil a všem vytřel zrak. ECB se rozhodla podpořit ekonomiku eurozóny všemi zbraněmi, ve vojenské terminologii přešla do plné ofenzívy. Bankéři snížili úrokovou sazbu na nulu, depozitní sazbu dokonce do záporných hodnot, zvětšil se nákup dluhopisů a spouští se nové kolo levných úvěrů pro finanční instituce. To vše za účelem podpoření ekonomiky a boje s nízkou inflací.

ECB dnes způsobila pořádnou volatilitu

Evropská centrální banka dnes na svém zasedání snížila všechny 3 úrokové sazby, přičemž trh čekal pokles jenom jedné z nich, a to depozitní. Ta byla snížená z mínus 0,3 na mínus 0,4 procenta. Kromě toho snížila centrální banka základní úrokovou sazbu z 0,05 na 0 procento a lombardní sazba klesla z 0,3 na 0,25 procenta. ECB rovněž rozšířila program nákupů aktiv z dosavadního měsíčního objemu 60 miliard eur na 80 miliard eur. Program by měl dále trvat do března 2017, avšak může být prodloužen, pokud by se zvýšila rizika pomalejšího růstu inflace. ECB program QE rovněž rozšířila o nákupy korporátních dluhopisů a ohlásila 4 nová kola TLTRO se začátkem v červnu s dobou splatností 4 roky. Vše šlo jako po másle. Trhy kroky ECB ocenily, euro v úvodu oslabilo a akcie posílily. Vše se však zvrátilo na tiskové konferenci, kde prezident ECB Mario Draghi naznačil konec snižování úrokových sazeb. Trhy si to podle všeho vysvětlily i jako konec navyšování programu QE, což ale nebylo řečeno. Prvotní nadšená přešlo rychle do zklamání. Euro ve výsledku posílilo proti USD o 1,6 procenta a německý akciový index DAX se z 2,5 procentního zisku propadl do 1,8 procentní ztráty.

Konečně dobrá data z Číny, roste tam inflace; analýza NZD/USD

Čínská inflace měřená indexem spotřebitelských cen (CPI) vzrostla v únoru meziročně o 2,3 procenta a o 0,5 procenta, tak překonala odhad. O půl procenta si inflace polepšila i ve srovnání s lednovými hodnotami. Hlavním tahounem CPI indexu byly ceny potravin, které vyskočily o 7,3 procenta. I přes výsledek, který by mohli evropští a američtí centrální bankéři závidět, nejsou Číňané spokojeni. Tamní politika cílí na 3 procentní inflaci.

Novozélandská centrální banka snížila úrokovou sazbu, analýza NZD/USD

Jako blesk z čistého nebe zasáhlo včerejší snížení úrokových sazeb na Novém Zélandu trhy. Tamní centrální banka (RBNZ) srazila sazbu o 25 bazických bodů na 2,25 procenta a naznačila, že ještě není u konce se snižováním. Nemusíme dlouho hádat, abychom zjistili proč to RBNZ udělala, i zde je hlavním důvodem zajištění stabilního růstu inflace. Tento krok způsobil masivní výprodej novozélandského dolaru proti většině měn.

Co čekat od dnešního zasedání ECB?

Očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) dnes udělá další kroky směrem k uvolněnější měnové politice, jsou velká. Všichni vědí, že banka potřebuje výrazněji podpořit inflaci, která se opět propadá do mínusu a křehkou ekonomiku, jejíž opatrný hospodářský růst mohou ohrozit globální turbulence. Před dnešním zasedáním centrální banky se zvýšila 5letá inflační očekávání v naději, že ECB přistoupí k opatřením, která do budoucna zabezpečí růst inflace. Z grafu je rovněž vidět dynamický pokles inflačních očekávání po prosincovém zasedání ECB, kdy trhy čekaly navýšení objemu QE, avšak ECB je v tomto směru zklamala.

Akcie, ropa, euro před zasedáním ECB posilují, analýza ropy

Ropě se dnes podařilo otočit kormidlo a severomořská ropa Brent se vrátila nad hodnotu 40 USD za barel. Investoři doufají, že největší světoví těžaři se domluví na zmrazení objemu těžby a přebytek suroviny na trhu se tak sníží. Ceny ropy letos diktují směr akciovým trhům. Ty reagují na obnovený růst černého zlata pozitivně, avšak v koutku duše se stále bojí o možné zpomalení globální ekonomiky pod vedením slabého hospodářství Číny. Akciím by mohlo pomoci i zítřejší zasedání Evropské centrální banky (ECB), která by mohla více uvolnit měnové podmínky, ať už dalším snížením úrokových sazeb nebo i navýšením objemu programu kvantitativního uvolňování (QE). Dnes zasedala kanadská centrální banka (BoC), která ponechala základní úrokovou sazbu na nezměněné úrovni 0,5 procenta a trhům nabídla mírně pozitivní komentář pro kanadský dolar. Večer v 21:00 zasedá novozélandská centrální banka (RBNZ).

Technická analýza: Klíčové úrovně EUR/USD a EUR/GBP

Eurodolar pokračuje v testování podpory 1,098. Technicky vše nasvědčuje tomu, že by měl trh oslabit. Na 4hodinovém grafu máme formaci 2bar reversal, během několika posledních hodin vznikla dvojitá divergence na stochastickém oscilátoru. Situace je o to zajímavější, že by na trhu mohl vzniknout tzv. žraločí pattern. Vše je teď v rukou medvědů, kteří musejí prolomit support.

Mark Carney podporuje členství Británie v EU, analýza GBP/USD

Mark Carney, guvernér britské centrální banky (BoE), dnes v projevu před britským parlamentem z pozice šéfa centrální banky uvedl, že oddělení ostrovní ekonomiky od Evropské unie by mohlo zranit domácí ekonomiku. Carney rovněž ocenil dohodu, kterou dojednal premiér David Cameron s Evropskou unií (EU). Uvedl, že nové podmínky členství Británie v EU pomohou zlepšit finanční a měnovou stabilitu království. Vzhledem k tomu, že poslanec konzervativní strany Jacob Rees-Mogg Carneyho obvinil z politického podporování členství Británie v EU, Carney ve svém projevu dnes řekl, že centrální banka (BoE) nedává britským voličům žádná doporučení, jak mají v referendu hlasovat. V pondělí se centrální banka (BoE) zavázala, že nabídne komerčním bankám dodatečnou likviditu před a po referendu, aby předešla potenciálním problémům. Referendum se bude konat 23.6.2016.

Libra je dnes v rukou Marka Carneyho

GBP/USD našlo dno rychleji, než se čekalo. Šance na dokončení původně avizované formace AB=CD je tak v ohrožení. Z technického hlediska pomohla sterlingu divergence na MACD. Nyní trh stojí před silnou rezistencí 1,43, která je v souhře s klesající trendovou linií, pod níž se libra obchoduje. Jde o souboj kdo s koho. Pokud sterling prolomí své brzdy, pak zde máme šanci na vznik Cypher formace. Dnes bude pro libru klíčový projev Marka Carneyho (BoE) v 10:15, který bude mluvit před parlamentem na téma Brexitu.

Dolar nedokáže posílit ani po výborných datech NFP

Spojené státy vytvořily v únoru neuvěřitelných 242 000 nových pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP), což bylo o 52 000 více, než čekal trh. Navíc údaje za předchozí měsíce leden a prosinec byly revidovány výš celkem o 30 000 nových pracovních míst. Ukazatel NFP tak navázal na dobré výsledky indikátoru ADP, který byl publikován ve středu a vypovídá o nových pracovních místech jenom v soukromém sektoru. Míra nezaměstnanosti se udržela v únoru na 8letém minimu 4,9 procenta. Dnešní data spolu s dalšími předchozími údaji z poslední doby naznačují, že americká ekonomika nabírá na síle poté, co ekonomický růst ve čtvrtém kvartále 2015 zpomalil na 1 procento. Pro první kvartál 2016 se očekává růst HDP až 2,5 procentním tempem.

Konec medvědího trendu na AUD/USD?

Australské maloobchodní tržby po druhé za sebou zklamaly. V lednu vzrostly o pouhá 0,3 procenta. Nečekaně slabý výsledek přináší obavy, zda vydrží trend rostoucích výdajů domácností, nastartovaný v polovině loňského roku, který je hlavným zdrojem růstu HDP. Meziročně zpomalil růst na 4,0 z prosincových 4,15 procent. Australská centrální banka (RBA) přitom počítá s posilujícím pracovním trhem a zvyšujícími se výdaji, je však vidět, že na Australanech se odráží debaty o nových daňových povinnostech v sektoru bydlení, které vedou ke spoření.

Graf: Viditelně klesající trend spotřebitelských výdajů

Analýza EUR/USD po datech PMI z USA

Růst dominantního sektoru služeb Spojených států v únoru obhájil hodnoty z ledna, když ve srovnání s tímto měsícem klesl o 0,1 bodu, avšak o 0,2 bodu vystoupal nad odhady analytiků. Nicméně finanční trhy se dívají na výsledek indexu negativně, protože dílčí index zaměstnanosti spadl na 49,7 bodu z 52,1 bodu před měsícem, což značí první pokles pracovních míst v sektoru služeb od února 2014. Tyto informace dostává trh den před zveřejněním dat z trhu práce a informacemi o klíčovém ukazateli NFP (počet nově vytvořených pracovních mimo zemědělský sektor). Na data zareagovalo silně zlato, jehož cena vyskočila nad hodnotu 1250 USD za unci a blíží se k letošním maximům z 11. února. Cena zlata letos posílila už o 17 procent. Naopak americký dolar oslabuje na všech párech. Euro tak našlo podporu na hodnotě 1,0850. Americký akciový trh zatím reaguje jen mírným oslabením.

Market Colour 3.3.2016

Americká i asijská obchodní seance skončila ve čtvrtek v plusových hodnotách. Akciový index Dow Jones si připsal 0,2 procenta, S&P vzrostl o 0,41 procenta a Nasdaq posílil o 0,29 procenta. Všechny tři indexy vystoupaly nad 50denní průměry. V růstu je podpořila zvedající se cena ropy. Ta dokázala vystoupat na vyšší hodnoty i navzdory tomu, že americká agentura pro energetiku (EIA) zveřejnila informaci, že zásoby černého zlata vzrostly předchozí týden více, než se čekalo. Rovněž americký petrolejářský institut (API) ukázal v úterý na výrazný růst zásob ropy v USA (o 9,9 miliónů barelů).

Série dobrých makroekonomických dat z USA za poslední 2 týdny přemlouvá USD/JPY k růstu

USD/JPY včera zkonsolidovalo zpět pod cenu 114,00, dnešní asijská seance ovšem přinesla posílení amerického dolaru. Dnes bude důležité, aby dolar dokázal překonat včerejší maximum, pokud se tak stane, pak může trh úspěšně vykročit za naplněním harmonické formace AB=CD a motýlího patternu. Krátkodobé maximum by se mělo nacházet na úrovni 116,00. Pro americký dolar bude dnes důležitý výsledek indexu PMI ISM ze sektoru amerických služeb, který bude zveřejněn v 16:00.

Analýza EUR/GBP před britskými daty PMI

EUR/GBP zpomalilo v závěru včerejší seance a při vstupu do dnešního dne započalo výprodej. Trh opustil formaci rostoucího klínu, která značila chystající se oslabení. Libra tak dokázala dotáhnout euro k první důležité podpoře 0,7722. Z pohledu harmonické analýzy by mohla vydržet medvědí nálada, a to minimálně k úrovni 0,76, kde se vyplní Cypher formace.

Pozitivní americká data ADP akciím k růstu nestačí, analýza GBP/USD

Akcie na Wall Street zahajují dnešní obchodní seanci poklesem, po včerejším silném růstu, kdy vyskočily o 2,1 až 2,9 procenta, taženy nahoru hlavně finančními a technologickými tituly po dobrých výsledcích amerického indexu PMI ISM z výroby. Avšak dnešní výsledky z amerického trhu práce už nedokázaly podpořit indexy v růstu. Soukromý sektor (ADP) vytvořil v únoru 214 000 nových pracovních místo o 29 000 více, než odhadoval tržní konsenzus.

HDP Švýcarska a analýza CAD/CHF

Své HDP reportovala v brzkých hodinách nejen Austrálie, ale i Švýcarsko. Tamní hospodářství ve čtvrtém kvartále expandovalo o 0,4 procenta. Posílení bylo taženo hlavně spotřebitelskými výdaji na bydlení. Meziročně se HDP zvedlo o 0,9 procenta, avšak srovnáme-li ekonomický růst s běžnými cenami, tak zjistíme, že tamní HDP ztratilo meziročně 0,4 procenta.

HDP Austrálie rostlo nad očekávání, analýza AUD/USD

Australská ekonomika překonala očekávání, když v posledním kvartále roku 2016 posílila o 0,6 procenta. Původní odhady přitom počítaly s růstem jen půl procentním. Meziročně si pak protinožci polepšili o 3 procenta. Největším přispěvatelem HDP byli spotřebitelé a jejich výdaje, tato složka přispěla do celkového růstu 0,5 procenty.

Pokles nezaměstnanosti v eurozóně pravděpodobně ECB neodradí od akce, analýza EUR/USD

Míra nezaměstnanosti klesla v eurozóně v lednu už třetíměsíc v řadě a dosáhla nejnižší úrovně od srpna 2011, když se snížila na 10,3 procenta. Ukazatel dosáhl vrcholu v první polovině roku 2013 na úrovni 12,1 procenta. Míra nezaměstnanosti klesla ve 24 členských zemích EU, stagnovala v Estonsku a zvýšila se pouze v Rakousku, Lotyšsku a Finsku. Nejvýraznější pokles zaznamenaly Irsko, Španělsko, Portugalsko a Slovensko. Míra nezaměstnanosti v největší ekonomice Německu po sezonním očištění v lednu stagnovala na 6,2 procenta.

RBA ponechala sazby beze změny, analýza AUD/NZD

Australská centrální banka (RBA) zachovala úrokové sazby na 2 procentech dle očekávání. Bankovní rada vidí v současné době dobře naladěnou ekonomiku, která by mohla dosáhnout inflačních cílů a není tedy potřeba měnit nastavení monetární politiky. Podle RBA by se mohl zlepšovat i stav globální ekonomiky. Bankéři tak alespoň na chvíli umlčeli spekulace o dalším snižování úrokových sazeb v Austrálii, o kterém se několikrát mluvilo. Zítra budou zveřejněna data HDP, ve čtvrtek zahraniční obchod a v pátek maloobchodní prodeje v Austrálii.

Čína po zasedání G20 uvolňuje povinné minimální rezervy, indexy PMI opět zklamaly, analýza AUD/USD

Čínský index nákupních manažerů Caixin za výrobu spadl na 48,00 oproti očekávaným 48,4 bodům.  Podnikatelské podmínky ve výrobním sektoru se dle výrobců opět v únoru zhoršily. Klesly nové objednávky i produkce. Klesající produkce přitom byla jednou z hlavních příčin výprodeje na akciovém trhu, který nastartoval vstupem do nového roku. Nicméně dnes už tato kauzalita neplatila a čínský akciový index Shanghai Shenzhen uzavřel 1,8 procenta v plusu. Čínskému akciovému trhu včera zahrála do karet zpráva od čínské centrální banky, která snížila povinné minimální rezervy o 0,5 procenta, což uvolní 100 miliard dolarů do ekonomického systému. Klesl i státní index z nevýrobního sektoru na 52,7 bodu, nejníže od února 2012. Ve srovnání s lednem si pohoršil o 0,8 bodu.

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 9. týden 2016

Tento týden nás čeká série důležitých makroekonomických zpráv. USA zveřejní data z trhu práce (NFP) a indexy nákupních manažerů (PMI) ze sektoru služeb i výroby. Tyto indexy zveřejní i Čína a Británie. Vzhledem k tomu, že indexy jsou předstihovými ukazateli ekonomické aktivity, investoři je pečlivě sledují. Naší pozornosti by neměla uniknout Austrálie, kde v úterý zasedá centrální banka (RBA), ve středu jsou publikována data HDP, ve čtvrtek zahraniční obchod a v pátek maloobchodní prodeje.

Čelí Čína stejné úvěrové krizi jako USA v roce 2007?

Není tomu tak dlouho, co problémy na americkém hypotečním trhu vyústily v pád investiční banky Lehrman Brothers a odstartovaly finanční krizi, která způsobila paseku na všech světových trzích. Položila na záda nejednu finanční instituci a eurozóna, která to jen-tak-tak ustála v nezměněném složení, se dosud pere s jejími důsledky. Sice uplynulo několik let, ale problém s rizikovými půjčkami úplně nezmizel. Tentokrát vyvstal v Zemi Draka.

Oslabování libry nemá konce

GBP/USD proráží jedno historické minimum za druhým a udržuje tak naději na vyplnění harmonického pohybu AB=CD. Druhý impuls ukazuje na pokles až k 1,3522. Zajímavě si trh poradil s hladinou 61,8 Fibonacciho expanze, ke které v pátek korigoval. Na denním grafu vznikla medvědí outside-svíčka, která z  hlediska technické analýzy značí také pokračování v trendu.

Analýza Ropy

Ropě si minulý týden dařilo posilovat a týden zakončila na hodnotě 33,00 USD za barel. Pohled na intradenní vývoj nabízí ukázku formace rozšiřujícího se klínu. Ta z hlediska technické analýzy naznačuje výhledově další oslabení. Dnes se však bude moci ropa opřít o support 32,30, na kterém leží klouzavý průměr 100 a také je hodinovém grafu viditelná divergence. Ropa by tedy neměla dnes opustit formaci klínu a podlehnout převaze medvědů.

Dobrá makroekonomickádata z USA na konec týdne – sladká tečka na závěr pro akcie a indexy

Ekonomický růst USA v posledním kvartále loňského roku sice zpomalil, avšak ne tak prudce, jak simysleli analytici.  Ti čekali jenom 0,4 procentnírůst po 0,7 procentech v prvním měření a po 2procentním růstu v třetímčtvrtletí. Podniky se pomaleji zbavovaly zásob, avšak to by mohlo zbrzdithospodářský výkon v tomto čtvrtletí, protože podniky budou poptávat méněnových objednávek. Zásoby ubraly z výsledného HDP jen 0,1 procenta oprotipůvodně uváděnému půl procentu. HDP v období od října do prosince na roční bázistoupl podle druhého měření o 1 procento. Výsledek překonal 90 procent odhadů dotázanýchanalytiků společností Reuters.

Zasedání zemí G20 povzbuzuje akciové trhy

Evropský akciový trh dnes následuje včerejší pozitivní výkony amerických indexů, které v noci posílily skoro o 1 procento. Index S&P 500 vyskočil o 0,81 procenta a uzavřel na úrovni 1 966,25 bodu. Dow Jones vzrostl o 0,77 procenta na hodnotu 16 800 bodů a Nasdaq přidal až 0,96 procenta, když uzavřel na hodnotě 4 285 bodů. Indexy včera podpořily i dobré zprávy nových objednávek dlouhodobé spotřeby, které nabídly naději, že americký zpracovatelský sektor by mohl být z nejhoršího venku.

Analýza USD/JPY na pátek

USD/JPY nedosáhlo na 100procentní expanzi býčího impulsu. Namísto toho byli nakupující zastaveni na úrovni 61,8, kterou prochází i dolů mířící trendová linie. Trh by se tak mohl začít vracet k naznačené podpoře 112,30. Negativní výhled pro dnešní seanci by změnilo až uzavření nad včerejšími maximy.

Briti ztrácejí důvěru v domácí ekonomiku, analýza EUR/GBP

Britská spotřebitelská morálka klesla v únoru na nejnižší hodnotu za poslední rok. Institut GFK přišel s výsledkem, že jeho indikátor spadl ze 4 bodů na 0, což je nejméně od prosince 2014. Není se ve výsledku moc čemu divit. Britská centrální banka neustále straší před globálními riziky a do toho přišlo schválení referenda o Brexitu, které rozděluje společnost. Sub-index měřící pocit prosperity dokonce spadl na -12 bodů a dosáhl tak 2 a půlletého minima.

Zpracovatelský sektor USA by mohl být z nejhoršího venku

Nové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (s trvanlivostí minimálně 3 roky) ve Spojených státech v lednu vzrostly nejvíce za 10 měsíců, a to meziměsíčně o 4,9 procenta po revidovaném prosincovém poklesu o 4,6 procenta. Odhady analytiků byly překonány o 2,4 procenta.

Analýza GBP/USD před daty HDP

Velká Británie dnes v 10:30 reportuje výsledek druhého měření HDP za poslední kvartál 2015, i přesto, že se neočekává změna oproti prvně naměřeným 0,5 procentům, tak je potřeba si být vědom možného zvýšení volatility. Technická analýza ukazuje, že výprodej libry ještě nemusí být u konce. Dnes bude klíčové, zda medvědi srazí do kolen divergence na stochastickém oscilátoru a libra posílí k horné hraně kanálu. Změnu celkového sentimentu a silnější posílení sterlingu by přineslo až uzavření GBP/USD nad bodem B.

Čínské akcie klesly o 6 procent před summitem G20, analýza AUD/USD

Čína se jen tak nevrátí k 10 procentnímu hospodářskému růstu z let 1990 až 2000. Opatření, která přijímá vláda, cílí na expanzi HDP v rozmezí 6,5 – 7,0 procent. Čínské akcie se dnes propadly o 6,5 procenta, před začátkem summitu zemí G20. Akcie zažily nejhorší den v tomto měsíci. Důvodem byla fixace čínského juanu proti USD na slabších hodnotách centrální bankou a nárůst krátkodobých úrokových sazeb v důsledku těsnějších finančních podmínek, což souvisí s prodejem zahraničních rezerv.

Analýza EUR/USD

Včerejší analýza o možném zrychlení výprodeje na EUR/USD se ukázala jako správná. Trh se posunul k Fibonacciho hladině návratnosti 50 a brzy by tak mohl vyplnit potenciál netopýří harmonické formace, který leží na hladině 61,8. Aktuální výprodej na euru je podle všeho způsoben sérii negativních zpráv z německé ekonomiky. Předchozí týden klesl index ZEW, tento týden to byly indexy PMI a Ifo. Trhy zvyšují sázky, že ECB v březnu opět uvolní měnové kohoutky. Zatím tedy neexistuje důvod, proč by se současný krátkodobý trend měl změnit. Dnešní den je bez významných makroekonomických zpráv. Zítra budou z USA publikovány objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a v pátek bude zveřejněn klíčový údaj, a to druhé měření HDP z USA za poslední čtvrtletí 2015. Eurozóna je tak do konce týdne bez zásadních makroekonomických informací.
EUR/JPY se otevírají nové možnosti

U EUR/JPY nabízíme zajímavý pohled na dlouhodobější graf, na němž vidět, že se měnovému páru otevírá nový prostor pro pohyb na jih. Propadl se pod úrovně, nad nimiž se obchodoval 3 roky. Nyní se japonský jen nachází v nových vodách nejen na páru s USD (po propadu pod hodnotu 115,50z pohledu USD/JPY), tak i na páru s eurem. Jde o proražení dlouhodobých úrovní podpory, které jenu otevírají nové prostory pro posílení proti euru.

Saúdská Arábie zmařila naděje na růst ropy; analýza ropy a AUD/USD

Saúdský ministr pro ropu Ali bin Ibrahim Al-Naimi v noci uvedl, že ke snížení přebytku ropy nad poptávkou by měli přispět ti producenti, kteří nedokážou těžit se ziskem při aktuálních cenách, což se přirozeně netýká Saúdské Arábie, největšího světového producenta. I když Naimi stále podporuje dohodu o zafixování maximální denní produkce na lednových úrovních, tato dohoda nemá podporu u Iránu, který ji nazývá směšnou. Naděje investorů na vyrovnání nabídky s poptávkou klesají a s nimi i cena ropy, která reaguje na výroky saúdského ministra propadem o 2,5 procenta a bere sebou i akciové indexy. Obnovení prodejní nálady na ropě je negativní i pro komoditní měny. Dnes se podíváme na australský dolar.

Konec poklesu ceny ropy?

Cena americké ropy WTI včera vzrostla o 5,8 procenta na 31,35 dolaru za barel, když Mezinárodní energetická agentura uvedla, že očekává pokles těžby břidlicové ropy. Globální akcie v reakci na ceny ropy stouply, podpořilo je také očekávání dalšího uvolňování měnové politiky v eurozóně po slabších výsledcích indexů PMI, zejména německého indexu PMI z odvětví výroby. Evropské burzy uzavřely pondělní seanci na třítýdenním maximu.

Ropa a akciové indexy jsou aktuálně v silné korelaci, protože ropa je považována za indikátor globálního ekonomického růstu. Cena ropy už dnes nedokáže obhájit svůj růstový potenciál, a proto evropské burzy se v úterý obchodují s poklesem o více než 1 procento. Kvůli poklesu cen komodit nezopakovaly silné zisky z předchozí pondělní seance (cca +1,5 až 2 procenta). Evropské burzy následují pokles akciových trhů v Asii, kde rovněž vyprchal předchozí pozitivní sentiment souvisejíci s rostoucími cenami ropy.

Německé ekonomické indikátory padají jeden za druhým; analýza EUR/CAD

Německá podnikatelská důvěra v tamní ekonomiku se v únoru zhoršila třetím měsícem v řadě a dosáhla nejnižší úrovně za více než rok (od prosince 2014). Mnichovský ekonomický institut Ifo dnes zveřejnil výsledek průzkumu mezi 7 000 německými podnikateli, jehož hodnota v únoru spadla na 105,7 bodu z lednové úrovně 107,3 bodu. Analytici čekali snížení indexu jenom o 0,3 bodu na 107.

Analýza ZLATA

Zlato včera krásně zareagovalo na červenou trendovou linii a dokončenou harmonickou formaci. Zlato střídá jednu formaci za druhou, nyní má nakročeno k medvědí netopýří formaci, jejíž potenciální konec by se nacházel poblíž hladiny 1230. Tato formace však může být zneplatněna silnějším pohybem vzhůru, který by naplňoval modře zvýrazněného netopýra, který indikuje pokles ceny až od úrovně 1255 USD za unci. Nicméně obě dvě formace jsou medvědí a naznačují, že se oplatí počkat na prodejní signál.

Má EUR/USD našlápnuto k dalšímu poklesu?

EUR/USD dnes čeká několik důležitých makroekonomických událostí. V dopoledních hodinách zveřejní Německo Ifo index podnikatelského prostředí a odpoledne naopak USD reportují spotřebitelskou důvěru v 16:00. Čistě z technického pohledu pokračoval včera trh v reakci na harmonickou formaci. Intradenní analýza ukazuje proražení mírného klesajícího kanálu a možné zrychlení výprodeje. Dnes bude důležité, jak trh zareaguje při případném pullbacku (návrat zpět) k hladině 1,1067. Odsud by pak měl pokračovat níže.

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 8. týden 2016

Téma Brexitu po jednáních Davida Camerona s lídry Evropské unie neutichá. Ačkoliv britský premiér vyjednal pro ostrovní ekonomiku lepší podmínky a výjimky plynoucí z členství v EU, někteří členové jeho konzervativní strany nadále aktivně veřejně vystupují za opuštění Evropské unie. Nejvýraznější osobností je Boris Johnson, starosta Londýna. Do termínu referenda 23.6.2016 bude nejistota ohledně budoucnosti Británie

Ekonomická aktivita a inflace podle PMI klesá, analýza EUR/USD

Obchodní aktivita podniků v eurozóně v únoru rostla nejpomalejším tempem za déle než rok, když firmy ve službách i výrobní podniky zažily mnohem horší měsíc, než se čekalo, ukázal v pondělí průzkum mezi nákupní manažery (index PMI). Podle indexu v Evropě také pokračuje pokles cen, což je signál pro ECB pokračovat v uvolňování měnových podmínek (dílčí index výstupních cen klesl na roční minimum 48,6 bodu z lednových 48,9 bodu, hranice 50 bodů odděluje růst od poklesu). Složený index PMI klesl na 13měsíční minimum 52,7 bodu z lednových 53,6 bodu. Analytici čekali pokles jen na 53,3 bodu. Index PMI v dominantním sektoru služeb klesl na 13měsíční dno 53 bodů z lednových 53,6 bodu, zatímco analytici předpokládali snížení jen na 53,3 bodu. Index PMI v průmyslu spadl hluboce pod odhady analytiků na 51 bodů z lednových 52,3 bodu, i nejpesimističtější odhad počítal s lepším výsledkem 51,5 bodu.

Hrozba Brexitu sílí a libra oslabuje

Sterling (GBP/USD) vstoupil do nového týdne gapem s rozpětím téměř 100 bodů, poté co londýnský starosta Boris Johnson, člen vládnoucí konzervativní strany, v neděli uvedl, že podpoří odchod země z Evropské unie, protože ta podle něho ohrožuje britskou suverenitu. Jeho prohlášení přišlo nečekaně poté, co v pátek premiér David Cameron dojednal nové podmínky pro členství království v Evropské unii. Investoři cítí, že i navzdory domluvě Camerona s EU, šance na Brexit rostou, nejistota se stupňuje a libra proto v pondělí silně oslabila. Členové vládnoucí konzervativní strany mají odlišný názor na členství země v EU. Kromě Johnsna se proti členství EU vyslovilo i 6 ministrů. Americká Citibank dnes zvýšila pravděpodobnost Brexitu na 30 až 40 procent z dosavadních 20 až 30 procent. Termín referenda je stanoven na 23.6.2016.

Analýza NZD/USD

NZD/USD se obchoduje v úzkém klesajícím pásmu. Trh se nedávno odrazil od spodní hrany formace (kanálu) a nyní poslušně stoupá k dalšímu testu horné hraně kanálu. Na trhu je vidět i gartleyeho harmonická formace, která předpokládá dosažení rezistence na ceně 0,67. Podle harmonické analýzy by se novozélandskému dolaru nyní nemělo podařit prolomit trendový kanál. Při pohledu na týdenní graf rovněž vidíme silnou rezistenci v podobě klesající trendové linie, která spájí vrcholy od července 2014, s níž NZD/USD tento týden svádí silný souboj.

Britská libra reaguje jenom na slovo „Brexit“

Výborná data maloobchodních prodejů a silné veřejné finance dnes nedokázaly povzbudit britskou libru, která je pod prodejním tlakem kvůli obávanému Brexitu (opuštění Británie Evropskou unii). Dnes probíhá druhým dnem v řadě summit mezi Británii a lídry Evropské unie, kteří zatím nenašli společnou řeč. Nicméně i kdyby nakonec tyto dvě strany dospěly ke vzájemné dohodě, David Camerom musí následně rychle přesvědčit britské voliči, aby v referendu hlasovali za setrvání v unii.

Evropská centrální banka plánuje dále uvolňovat monetární politiky, analýza EUR/JPY

Evropské burzy se ke konci úspěšného týdne v pátek odpoledne ponořily do minusu. Důvodem je částečné vybírání týdenních zisků před víkendem. Pod největším prodejním tlakem jsou automobilky. Ty jsou taženy zprávami z německého Volkswagenu, který dnes oslabuje o 4 procenta po zprávách, že firma nečeká, že by se jí podařilo do konce března dosáhnout dohody se Spojenými státy ohledně manipulací s emisními testy u naftových motorů.

Analýza zlata

Zlato se silným impulsem posunulo nad hladinu odporu 1220 USD za unci, která držela trh v konsolidaci a umožnila akumulaci nových objednávek. Pokud zlato zhodnotí z pohledu harmonických pohybů, pak můžeme jednak pozorovat netopýří formaci a potenciální vznik AB=CD, to vše za předpokladu, že trh vydrží nad zmiňovanou hladinou, ke které zdá se koriguje.

Austrálie slovně intervenuje proti AUD, analýza EUR/AUD

John Edwards, člen bankovní rady australské centrální banky (RBA), řekl v interview pro Wall Street Journal, že australský dolar je pořád příliš silný, ale zároveň nevidí příliš šancí na výraznější oslabení tuzemské měny. Australskému dolaru totiž komplikuje život globálně uvolněná monetární politika, zvláště v době, kdy některé státy už mají nebo se chystají zavést negativní úrokovou sazbu. Základní úroková sazba v Austrálii je na úrovni 2 procent. Připustil, že RBA zvažuje snížení sazeb, jen proto, aby zabránila výraznější apreciaci domácí měny. Podle Edwardse by se měl obchodovat australský dolar proti USD na úrovni 0,6500.

Do kdy vydrží akciím pozitivní nálada?

Počet Američanů žádajících poprvé o podporu v nezaměstnanosti minulý týden po sezónním očištění klesl o 7 000 na 262 000. Analytici čekali 275 000. Zajímavostí je, že už 50 týdnů je ukazatel pod úrovní 300 000, což je nejdelší série od 70. let. Tato čísla signalizují, že trh práce v USA stále posiluje. Čtyřtýdenní průměr klesl o 8000 na 273 250.

Situace na trhu práce v Austrálii se zhoršila, analýza AUD/NZD

Australská zaměstnanost se v lednu snížila o 7,9 tisíce a zcela tak minula předpoklad 15tisícového růstu. To se odrazilo na míře nezaměstnanosti, jež se z 5,8 procent posunula v lednu na 6,0 procenta. Největší starostí pro australskou ekonomiku však musí být, že číslo je generováno 40 tisícovým úbytkem zaměstnání na hlavní poměr, což kompenzoval 32 tisícový nárůst brigádních pozic.

Zápis FOMC trhy příliš nerozházel, analýza amerického dolaru

Včerejší zveřejnění zápisu z lednového zasedání FEDu příliš trhy nerozházelo. Nedošlo ke změně úrokových sazeb a obchodníky tak zajímala jen prohlášení bankéřů v čele s šéfkou centrální banky Janet Yellenovou. Americká bankovní rada se obává, že stav globální ekonomiky bude mít negativní dopad na americkou ekonomiku, což může změnit plány ve zvyšování úrokové sazby v USA. Své diskuse však mírnili závěrečným prohlášením, že zatím je příliš brzy na změnu kurzu monetární politiky a minimálně do příštího zasedání proto platí, že v roce 2016 se trhy dočkají dalších pohybů s úrokovou sazbou směrem nahoru.

Zítra začíná jednat Británie s EU o svém členství

Britská libra po smíšených datech z trhu práce oslabuje proti americkému dolaru. Ačkoliv růst mezd zpomalil jenom marginálně, a to z 2,0 na 1,9 procenta v meziročním srovnání, počet zaměstnaných lidí dosáhl historickýchmaxim 31,42 milionu. Míra nezaměstnanosti zůstala v prosinci nezměněna na listopadové úrovni 5,1 procenta.

Analýza libry před daty z trhu práce

Sterling prolomil konsolidaci a posunul se níže ve světle primárního trendu. Na býky však čeká brzy překážka v podobě modré podpory, která ohraničuje 6leté minimum. Navíc právě v těchto místech existuje šance na dokončení harmonické netopýří formace. Impulzem k růstu by mohla být data z trhu práce v 10:30. Očekává se pokles míry nezaměstnanosti z 5,1 na 5,0 procenta. Klíčovým ukazatel však bude vývoj mezd (Average Earnings Index). Pokud se udrží nad 2 procenty, bude mít libra určitě důvod k růstu.

Analýza EUR/USD před zápisem FOMC

Dnešní obchodní seance bude patřit zasedání FOMC, které proběhne v 8 hodin večer. Podle výzkumné agentury Nomura by mělo jednání ukázat, jak bankéři vidí americkou ekonomiku a měli by představit hospodářskou predikci, se kterou jde ruku v ruce i nastavení monetární politiky. Při debatě by se mohli dotknout také průběžného zvyšování sazeb v tomto roce, o kterém zatím mnoho nevíme.

Německý index ZEW klesl téměř k nule, analýza EUR/USD

Nálada německých analytiků a investorů se v únoru zhoršila druhý měsíc v řadě kvůli hrozícímu zpomalení globální ekonomiky (Čína) a nejistotě ohledně dopadu klesajících cen ropy. Průzkum institutu ZEW v úterý ukázal, že index ekonomického sentimentu v únoru klesl na 1 bod z lednových 10,2 bodu. Ekonomové očekávali pokles indexu až k nule.

3 povzbuzení pro akciové trhy

Akciové trhy slaví dobré dny a směrem nahoru je pohání několik faktorů. Nejdříve v neděli guvernér čínské lidové banky Zhou Xiaochuan zamítl kapitálové kontroly a řekl, že nevidí žádné opodstatnění pro pokračování oslabování juanu. Kurz juanu proti USD následně posílil na letošní maxima 6,4943. Dnes se kurz USD/CNY vyšplhal na 6,5081.

Sebevědomá australská centrální banka věří v domácí ekonomiku; analýza AUD/CAD

Asijská seance nám dala nahlídnout pod pokličku australské centrální banky (RBA) zápisem z jejího posledního jednání. RBA se zdá být spokojená, rekordně nízké úrokové sazby (2,0 procenta) podporují spotřebitelskou podporu a investice do bydlení, zatímco slabý dolar pomáhá společnostem s konkurenceschopností. Bankéři se nyní nejvíce soustředí na udržení sílícího trendu na pracovním trhu a vývoj globální ekonomiky, na kterou je Austrálie úzce fixována, kvůli závislosti na čínské ekonomice.

USD/CHF:konec korekce?

USD/CHF se pomalým tempem dostává k psychologické úrovni 0,99. Právě tuto cenu lze považovat za velmi významnou i díky současnému dění na trhu. Na hodinovém grafu je vidět harmonická formace Cypher, o jejíž platnosti se bude velmi brzy rozhodovat. Důležitým faktorem je doposud platná divergence na stochastickém oscilátoru. V dnešní seanci, tak bude velmi zajímavé sledovat price-action reakci na této hodnotě.

Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 7. týden 2016

Britskou libru čeká akční týden, kdy budou zveřejněna data inflace (index (CPI), data z trhu práce a maloobchodní prodeje. Ve středu bude publikován zápis z lednového zasedání americké centrální banky (Fed) a v úterý té australské (RBA). Ve čtvrtek Austrálie zveřejní čísla z domácího trhu práce. Německo publikuje Index ZEW, který by mohl výrazně klesnout.

Čína povzbudila akciové investory, neplánuje oslabovat juan; analýza zlata

Evropské burzy v pondělí rostou a korigují ztráty z předchozích dvou týdnů. Optimismus čerpají z Asie, kde japonský akciový index Nikkei v noci posílil o 7 procent, a to i navzdory zprávám, že se tamní HDP v posledním čtvrtletí 2015 meziročně propadl o 1,4 procenta, což je o 0,2 procenta větší pokles, než čekali analytici. Akcioví investoři dnes reagují na zprávu z čínské centrální banky. Její hlavní představitel Zhou Xiaochuan o víkenduuvedl, že nevidí důvod, proto aby juan oslaboval a banka ho udrží stabilním proti světovým měnám.

Čínský juan dnes díky intervencím PBOC otevřel nejvýše proti USD v letošním roce na úrovni 6,5118, když ještě v pátek před oslavami nového roku (5.2.2016) se obchodoval na hodnotě 6,5314 proti USD. Sentimentu na akciovém trhu, zejména v bankovním sektoru, pomohla dnes rovněž zpráva, že Evropská centrální banka v rámci svého programu nákupů aktiv jedná s italskou vládou o nakupování balíků špatných úvěrů tamních bank.

Japonsko v recesi, Čínská obchodní bilance opět klesla; analýza USD/JPY, AUD/USD

Až příliš krutě vypadá dnešní výsledek výkonnosti japonského hospodářství za čtvrtý kvartál. Ekonomika Země vycházejícího slunce totiž meziročně ztratila 1,4 procenta. HDP oslabilo hlavně díky poklesu spotřebitelských výdajů a investic do bydlení. Kontrakce se objevila po slušném výsledku ze třetího kvartálu, kdy ekonomika poskočila o 1,3 procenta. V mezikvartálním srovnání pak HDP ztratil v měsících říjen – prosinec 0,4 procenta. Analytici čekali pokles 0,3 procenta.

Německé HDP splnilo očekávání

Německá ekonomika (HDP) stoupla v posledním čtvrtletí loňského roku o 0,3 procenta, přesně v souladu s očekáváními trhu a stejným tempem jako v měsících červenec – září 2015. Meziročně německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí stoupla o 2,1 procenta. V tomto měřítku mírně zaostala za očekáváními trhu. Za celý rok 2015 Německo zvýšilo svůj ekonomický výkon o 1,7 procenta. Slabší zahraniční obchod kvůli zpomalení globálního ekonomického růstu byl vykompenzován vyššími státními výdaji.

Korekce na ropě?

Ropa včera konečně penetrovala 100procentní Fibonacciho expanzi. Zároveň tím dokončila býčí motýlí formaci, která trhu společně s býčí divergencí dává naději na posílení. Posledním a neméně důležitým faktorem je test trendového kanálu. Zatím se neočekává změna trendu na ropě, ale současné úkazy by mohly přinést korekční pohyb.

Australský dolar v zajetí dvou úrovní

Guvernér australské centrální banky (RBA) Glenn Stevens předstoupil v noci před tamní parlament, aby zhodnotil nastavení monetární politiky a současné ekonomické prostředí. HDP dle jeho slov roste nezvykle pomalým tempem, nicméně uvolnění monetární politiky a slabší australský dolar by měly nastartovat růst. Meziročně se zlepšila situace na pracovním trhu a měla by se tímto směrem vyvíjet i nadále. Jako každou vyspělou ekonomiku trápí Austrálii nízká inflace, pro jejíž boost možná bude zapotřebí dalšího uvolnění monetární politiky.

Frank jako bezpečný přístav zaostává za jenem a zlatem

Aktuální situace na finančních trzích nahrává bezpečným přístavům, kdy kapitál utíká z akcií (zejména bankovních titulů), amerického dolaru, ropy, do bezpečných přístavů - jenu, zlata, dluhopisů, eura. Mezi bezpečné přístavy se řadí i švýcarský frank, který ve srovnání s vývojem zlata a jenu za poslední dva týdny posílil mnohem méně. U švýcarského franku nemůže zapomínat na přítomnost centrální banky (SNB) na trhu, která potichu intervenuje proti franku, nicméně její možnosti jsou omezené. Aktuální sentiment, který nahrává bezpečným přístavům, spolu s technickou analýzou ukazují na možnost oslabení CHF a posílení USD.

Analýza amerického dolaru

Slábnoucímu dolaru dává alespoň intradenní naději měnový indexamerického dolaru  BOSSAUSD. Trh zde konsoliduje a může být ovlivněn divergencí na MACD. To vytváří možnost na krátkodobé posílení, minimálně ke klouzavému průměru. V tomto případě však nelze očekávat nějaký silný impuls. Trh je pod vlivem silného medvědího sentimentu, který je dobře vidět na vyšších časových rámcích.

Janet Yellenová úkol splnila. Povzbudila akciové trhy i dolar

Šéfka Fedu dnes v projevu pro finanční výbor Sněmovny reprezentantů uvedla, že propad cen akcií, nejistota okolo Číny a globální přehodnocování úvěrového rizika utahují měnové podmínky, což by mohlo vykolejit ekonomiku Spojených států z jinak solidního kurzu. Proto bude banka uplatňovat postupné seřizování měnové politiky. Na tato slova reagují jak americké, tak evropské akciové indexy růstem a americký dolar posiluje hlavně proti euru. Proti japonskému jenu se drží pod kulatým číslem 115,00.

Co čekat od dnešního projevu Janet Yellenové, analýza USD/JPY, EUR/USD

Šéfka Fedu Janet Yellenová má dnes před sebou těžký úkol. V 16:00 vystoupí před Sněmovnou reprezentantů a podá jí pravidelné půlroční hodnocení ekonomické situace v zemi z pohledu centrální banky. Nicméně projev bude veřejný už v 14:30, proto pozor na dřívější reakce trhu. Šéfka Fedu by měla ujistit investory, že americká ekonomika roste očekávaným tempem a je pevná ve svých základech, avšak i navzdory tomu, centrální banka raději počká s utahováním měnových podmínek. Ideálně s odvoláním se na globální turbulence.

Analýza Ropy

Minulý týden byly analyzovány obratové formace na ropě. Trh se vydal cestou formace hlava-ramena a pokračuje tak v trendovém kanálu. Prudký propad se zastavil na ceně 27,80, kde leží předchozí dno. Nebylo by tak překvapením, kdyby se trh pokusil o korekci. Silnou rezistenční úroveň by pak měl nalézt na hodnotě 29,44.

Akcie před projevem Janet Yellenové mírně rostou, analýza DAXu.

Německý DAX pokračuje v silném výprodeji. Trh se dostal do supportní zóny kolem psychologické úrovně 9000, avšak nic zatím nenasvědčuje tomu, že by byl zabrzděn propad. Jasnějších obrysů, tak získává náš výhled z počátku roku, kdy padla věta o možné motýlí formaci. Jde sice pořád o dlouhou cestu, nicméně trh už nedrží ani důležitá trendová linie (červená), ba naopak se v analýze opět objevuje trendová linie z týdenního grafu. Nicméně jde o dlouhodobější výhled, který potvrzuje negativní trend.

Rostou pochybnosti o síle německé ekonomiky

Německá průmyslová produkce propadla v prosinci nejrychleji za 16 měsíců, když meziměsíčně klesla o 1,2 procenta, nejvyšším tempem od srpna 2014. Analytici předpokládali růst o 0,4 procenta. Německá průmyslová produkce celkově v posledním čtvrtletí 2015 klesla o 0,8 procenta, což naznačuje, že pevné základy největší ekonomiky eurozóny ochabují. Navíc páteční ukazatel objednávek továren ukázal na 0,7 procentní pokles v prosinci, což nesignalizuje pro německý průmysl nic kladného.

Investoři hledají jistotu a bezpečí

Akciové trhy dnes mírně korigují své signifikantní včerejší ztráty. Evropské akciové indexy se včera propadly na 2letá minima, s tím jak klesá cena ropy. Poptávka po ropě je aktuálně barometrem zdraví globální ekonomiky a trhy na celém světě prakticky kopírují poklesy a růsty cen této komodity. Kromě energetického sektoru jsou v Evropě pod prodejním tlakem i bankovní tituly. Rostou obavy o ziskovost bank v prostředí dlouhodobě nízkých úrokových sazeb.

Úterní analýza EUR/USD

EUR/USD v novém týdnu na chvíli zastavilo své pokusy o další posílení. Trh se momentálně pere s rezistencí 1,1238, která pokud nebude dnes zlomena, tak může transformovat eurodolar zpět do fáze konsolidace. Tato neutrální beztrendová zóna leží mezi 1,1240 – 1,1131.

USD/JPY proráží klíčovou podporu

USD/JPY konečně vylezlo z ulity. Trh alespoň dočasně prolomil silné supportní pásmo a čistě teoreticky má volno k další podpoře na hodnotě 110,0. Japonský ministr financí svádí posílení jenu na externí faktory. Dle jeho názoru je jen zkupován, kvůli obávám ze situace na globálních trzích a hraje tak roli tzv. safe haven.

Akciový výprodej pokračuje, analýza DAXu

Akciové trhy zažívají další černý den. Akcie na Wall Street vstupují do druhého únorového týdne s 1,7 procentní ztrátou, přičemž německý DAX odepisuje téměř 3 procenta stejně jako francouzský CAC, britský index FTSE 100 ztrácí před koncem pondělní seance 2,3 procenta.

Páteční výprodej technologických akcií poslal index Nasdaq na nejnižší závěr od října 2014. V pondělí Nasdaq odepisuje další 2 procenta. V oslabení je dnes i ropa. Americká WTI v pondělí klesá o 3 procenta poté, co jednání Saúdské Arábie a Venezuely nepřineslo žádné výsledky. Poptávka po ropě je barometrem zdraví globální ekonomiky a trhy na celém světě letos prakticky kopírují poklesy a růsty cen této komodity. Z tohoto důvodu padají hlavně akcie procyklických sektorů. Na klidu investorům obecně nepřidala ani smíšená data z amerického trhu práce v pátek.

VIDEO: Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 6. týden 2016

Tento týden budou investoři pozorně poslouchat a analyzovat každé jedno slovo, které vyjde ve středu z úst Janet Yellenové. Šéfka Fedu bude v 16 hodin mluvit před finančním výborem Sněmovny reprezentantů. Investoři chtějí slyšet, zda mohou v březnu počítat se zvýšením úrokových sazeb v USA nebo nikoliv. Dále je bude zajímat, jakým tempem by banka mohla dále zvedat sazby v průběhu roku 2016. Kromě toho budou v pátek publikována data HDP z jednotlivých zemí eurozóny.

I v den bez zpráv, je co obchodovat

Den bez zpráv, tak lze zjednodušeně charakterizovat dnešní obchodní seanci. Na obchodníky nečeká žádná zásadní kurzotvorná událost, jež by mohla nečekaně navýšit volatilitu. Navíc v Číně se celý týden slaví příchod nového roku. Jediná zpráva, která dnes stojí alespoň za zmínku je ranní výsledek německé průmyslové produkce.

USD po NFP nabírá na síle, analýza EUR/CHF

Tento týden byl pro americký dolar nejhorším týdnem od roku 2009, kdy v USA vládla finanční krize. Za předchozí dvě seance propadl dolar celkem o 2,9 procenta na více než tříměsíční dno proti euru 1,1238. Proti koši měn dolar dosud od začátku týdne ztrácí celkem 3 procenta.

Co čekat od dnešního zasedání NFP?

Dnes budou publikovány jedny z nejdůležitějších amerických makroekonomických zpráv, a to data z domácího trhu práce. Konkrétně je potřeba sledovat ukazatel NFP (počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor) a růst mezd. Analytici odhadují, že v USA v lednu vzniklo 189 000 nových pracovních míst po silném prosincovém růstu, kdy trh vytvořil až 292 000 nových pracovních míst mimo zemědělský. Rovněž by mělo zrychlit tempo zvyšování mezd, a to meziměsíčně o 0,3 procenta.

Analýza Ropy

Ropa se zatím chová jako „poslušný pejsek.“ Přesně dle předchozího výhledu se ropa posunula k horní hraně trendového kanálu na hladinu 32,30. Zde trh vytvořil i viditelnou divergenci na stochastickém oscilátoru, což tlačí cenu dolů. Ve hře jsou nyní dvě možnosti, přičemž obě hrají do karet spíše medvědům. Jednak to je viditelná formace hlava-ramena, jejíž neckline úroveň leží na ceně 29,44 a za druhé to je medvědí harmonická formace Gartley, ta by však k naplnění potřebovala dosáhnout hodnoty kolem 36,50.

AUD/USD po zápisu ze zasedání RBA a maloobchodních prodejích čeká na NFP

V noci vyšel zápis z posledního jednání australské centrální banky (RBA). Ta sice na zasedání nerozhodla o úpravě úrokově sazby, nicméně už kvůli výraznému posílení australského dolaru z posledních dnů, stálo za to celý příběh monitorovat. RBA se shodla, že inflace zůstává nízko a bude-li stav nadále neuspokojující, tak jsou připraveni odstartovat další uvolňování monetární politiky. Ekonomika a hlavně trh práce rostou dostatečným způsobem. HDP dle odhadů vzrostlo v posledním kvartále loňského roku o 2,5 procenta, do konce letošního roku by se tempo růstu mělo zvýšit ještě o procento.

Mario Draghi pokračuje v holubičím tónu, Evropská komise mírně snížila výhled růstu HDP

Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi dnes v německé Bundesbance uvedl, že kdyby centrální banka zasáhla proti extrémně nízké inflaci příliš pozdě, bylo by to pro ekonomiku mnohem horší, než kdyby banka konala příliš brzy. Těmito slovy jasně naznačil, že je zapotřebí dále uvolnit měnovou politiku. Mario Draghi tak pokračuje ve své rétorice a připravuje si půdu pro březnové zasedání banky, na němž plánuje bankovní rada přehodnotit stávající program kvantitativního uvolňování (QE).

BoE: sazby beze změny, holubičí tón olsabil libru; analýza GBP/CHF

Britská centrální banka (BoE) dnes jednomyslným hlasováním ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba je v Británii na nezměněné úrovni 0,5 procenta od roku 2009. Bankovní rada naposledy hlasovala jednomyslně v červenci 2015. Od té doby jeden její člen Ian McCafferty hlasoval na každém zasedání za zvýšení základní úrokové sazby o 0,25 procenta. Avšak i poslední jestřáb dnes podlehl holubům a přiklonil se k variantě volnějších měnových podmínek kvůli nejistotě a zhoršení podmínek na světových finančních trzích. Konkrétně jde o lednový akciový výprodej a rozšíření kreditních spreadů.

Čtvrteční analýza EUR/USD

Eurodolaru se konečně podařilo prolomit ledy. Tím se samozřejmě zneplatnil včerejší náznak harmonické formace. Nyní se trend krátkodobě přiklání na stranu býků, kteří čekají po silném impulsu na korekci. Růst se logicky zastavil na silné rezistenci 1,11 a otázkou je zda a kam zkoriguje. Pokud by se trh pohyboval „zdravě,“ pak lze očekávat znovu test 1,1030 nebo 1,0980, zde by se býci měli dostat znovu do hry.

GBP/USD před zasedáním BoE

Během dneška na sebe jednoznačně strhnou nejvíce pozornosti Britové. Ty čeká zasedání britské centrální banky (BOE), která bude rozhodovat o úrokové sazbě, finančních stimulech a dalším. Společně s rozhodováním vyjde také v 13:00 hodin inflační report, který umí rozhýbat trhy. Poslední zasedání se neslo v „holubičí náladě," když guvernér Carney prohlásil, že teď opravdu ještě není čas na zvyšování úrokových sazeb. To poslalo libru k téměř 7-letým minimům. Ve 13 hodin proto buďte na pozoru.

Americká data PMI srazila dolar k zemi; analýza ZLATA

Aktivita v americkém sektoru služeb v lednu zpomalila na nejnižší úroveň za téměř dva roky. Index nákupních manažerů vydáván Institutem pro řízení zásob za minulý měsíc klesl na 53,5 bodu, nejnižší úroveň od února 2014, z 55,8 bodu za prosinec. Analytici čekali snížení ukazatele jen na 55,1 bodu. Údaj nad hranicí 50 bodů značí expanzi v odvětví. Oslabily i všechny dílčí indexy jako index zaměstnanosti, nových objednávek a obchodní aktivity. Rovněž aktivita ve zpracovatelském sektoru zůstává podle pondělních výsledků nejníže od finanční krize.

Středeční analýza EUR/USD

EUR/USD nedokázal během včerejší seance dokončit konsolidaci ke klesající trendové linii. Tento prostor zatím zůstává otevřený a může tak eurodolar učinit dnes. Nicméně dojde-li na změnu sentimentu, pak by trh mohl začít vytvářet motýlí formaci, jejíž náznaky se formují v grafu.

Japonsko je připravené dále snižovat sazby; analýza EUR/JPY

Dnes hodinu po půlnoci zveřejnila japonská centrální banka (BOJ) zápis ze svého posledního jednání, na kterém rozhodla o snížení úrokové sazby do negativního pásma na -0,1 procenta. Podle slov jejího předsedy pana Kurody však ani tento krok nemusí být tím posledním na poli dalšího uvolňování monetární politiky. Ze zápisu vyplývá, že Japonci jsou připraveni navýšit kvantitativní uvolňování, pokud to bude nutné a bude to vyžadovat inflace, pro kterou BOJ udělá cokoliv.

Nezaměstnanost v Německu klesla na nové dno

Německá nezaměstnanost klesla minulý měsíc na rekordní minimum, konkrétně na 6,2 procenta, což je nejméně od reunifikace Německa. Meziměsíčně přitom ubylo 20 000 nezaměstnaných a v Německu tak nemá práci jen 2,73 milionu obyvatel. Podle tamního ministra financí Gabriela by dobrá situace na pracovním trhu měla vydržet i v příštích měsících. Naopak za očekáváním zaostal výsledek britského indexu nákupních manažerů (PMI) ze stavebního sektoru. Namísto predikované stagnace kolem 57,6 až 57,8 bodu klesl index na 55 bodu, což je nejhorší výsledek od května loňského roku.

Úterní analýza EUR/USD

Na EUR/USD vyšla včerejší analýza na výbornou. Trh využil podpory na hodnotě 1,080 a začal se posouvat blíže k horní hraně konsolidačního boxu. V dnešní seanci trh ožije hlavně v dopoledních hodinách, kdy reportují nezaměstnanost přední státy eurozóny. Dle odhadů by mělo dojít k mírnému zhoršení od posledního měření, nicméně to není závazné. Vydrží-li eurodolar v nastavené kurzu, tak ho dnes může potkat testování klíčové rezistence 1,0980.

Analýza AUD/USD po zasedání australské centrální banky (RBA)

Asijskou seancí dominovalo zasedání australské centrální banky (RBA), která rozhodovala o úrokové sazbě a nastavení monetární politiky. Dle očekávání se kurzy nehnuly ze současné 2,0 procentní sazby. Nicméně bankéři prohlásili, že jsou připraveni dále snižovat úrokovou sazbu, pokud bude potřeba a podpořit tak poptávku. Australští bankéři sledují hlavně vývoj v Číně, na kterou je jejich ekonomika přímo navázána a ceny komodit. Inflace zůstává pod očekáváním na 1,7 procentech, a to hlavně díky už zmiňovaným cenám komodit. Na druhou stranu takovýto výsledek CPI indexu mohou Austrálii závidět ve spoustě zemích.

VIDEO: Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 5. týden 2016

První týden v únoru nás jako vždy v úvodu měsíce čekají data z amerického trhu práce NFP (počet nově vytvořených pracovních míst bez zemědělského sektoru). Kromě toho zasedá britská (čtvrtek) a australská centrální banka (úterý). V pondělí jsou publikována data PMI z výroby z Číny, USA a Británie a ve středu ze sektoru služeb. V pondělí má důležitý projev Mario Draghi, prezident ECB.

Sterlingu dnes data PMI z výroby příliš nepomohla, zítra stvebnictví a ve středu služby

Sterling, který se zmítá na dně, dnes dostal pozitivní impuls. Index nákupních manažerů za sektor výroby se posunul na 3měsíční maximum, když skončil na optimistických 52,9 bodech. Meziměsíčně si polepšil o 0,8 bodu a překonal tak všechny predikce. Sub-index měřící nové objednávky se dokonce dostal na nejvyšší hodnotu od června loňského roku.

Eurodolar sevřen v konsolidaci

Není oblíbenějšího měnového páru, než eura proti dolaru. Jeho reputace by však mohla během těchto dnů utrpět citelnou ztrátu. Trh se obchoduje již od prosince loňského roku ve výrazné konsolidaci, přičemž je zde vidět hned několik konsolidačních formací. Za klíčové lze považovat hladiny 1,0980 a 1,080. Mezi nimi trh osciluje s jistou pravidelností. Momentálně našel v pátek dno právě na ceně 1,08, kterou shodou okolností prochází v tomto místě i nahoru mířící trendová linie. Pokud trh využije těchto technických prvků, mělo by mít dnes euro navrch. Změnu by vyvolalo až proražení 1,08, po kterém by se pravděpodobně trh vydal testovat dno trendového kanálu.

Čínská výroba padá na 7měsíční minimum; analýza EUR/AUD

Nový týden začíná tradičně daty z nejlidnatější světové ekonomiky. Čína v noci reportovala výrobní index nákupních manažerů (PMI). Výrobní sektor zůstal v kontrakční zóně (hodnoty pod 50) a dokonce se zrychlilo tempo propadu od minulého měsíce. Z prosincových hodnot 49,7 bodu se index posunul na 49,4. Sub-index nových obchodů dokonce klesl na 7měsíční minimum.

VIDEO: Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 4. týden 2016

Poslední lednový týden zasedají 3 centrální banky, z nichž nejvíce pozornosti přiláká americká centrální banka (Fed) ve středu. Tentokrát vyvrcholí 2denní sezení bankovní rady (FOMC) zápisem bez tiskové konference. Kromě toho zasedá i novozélandská centrální banka a japonská centrální banka. V pátek zveřejní USA data HDP, ve čtvrtek Velká Británie.

Evropská centrální banka naznačila, že má v zásobě arsenál. Akcie i ropa posilují. Analýza GBP/USD – blíží se konec poklesu?

Rada guvernérů ECB včera rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Hlavní úroková sazba zůstala na úrovni 0,05 procenta a depozitní sazba byla ponechána na -0,30 procenta v souladu s očekáváním trhu. Investoři po prosincových úpravách programu kvantitativního uvolňování neměli od banky očekávání směrem k dodatečným úpravám nastavené měnové politiky. Klíčová proto byla tisková konference, od níž trhy očekávali postoj banky k aktuální neklidné situaci na akciových trzích.

VIDEO: Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 3. týden 2016

Turbulence na finančních trzích pokračují. Čínský akciový index se propadl do medvědího teritoria, ropa WTI klesla pod 30 USD za barel, americký akciový trh skončil v červených číslech třetí týden v řadě. Tento týden zasedá kanadská centrální banka, od níž se očekává snížení základní úrokové sazby z 0,5 procenta na 0,25 procenta jako reakci na vývoj ceny ropy. Ve čtvrtek zasedá i Evropská centrální banka. V úterý budou publikována důležitá čísla z Číny (HDP), která rozhodnou o dalším osudu rizikových aktiv, zejména akcií.
 

Ropa už stihla letos odepsat 20 procent ze své hodnoty, analýza AUD/USD

Čínské akciové trhy, které klesly minulý týden o 10 procent a o dalších 5 procent v pondělí, zůstávají volatilní a akcioví investoři jsou z toho nervózní. V úterý se čínské akciové indexy stabilizovaly, index Shanghai Shenzhen uzavřel 0,73 procenta v zisku. Čína nechala v úterý posílit svou měnu a zesílila slovní kampaň, aby přesvědčila skeptické investory, že má věci pod kontrolou. Mnoho investorů se dnes při obchodování zaměří na komoditní tituly poté, co ceny mědi včera klesly na nejslabší úrovně od roku 2009 a ceny ropy spadly pod 31 dolarů za barel.

VIDEO: Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 2. týden 2016

Po turbulentním prvním týdnu se přeorientují investoři z dění v Číně na USA, kde začíná výsledková sezona. Největší pozornost bude v tomto týdnu věnovaná bankovním titulům (čtvrtek – JP Morgan, pátek Citi Bank a Well Fargo). V úterý se v Paříži koná finanční sympozium, na němž budou mluvit 3 centrální bankéři Kuroda (BoJ), Fisher (Fed) a Carney (BoE). Ve čtvrtek zasedá britská centrální banka (BoE) a v pátek budou zveřejněna data o americkém spotřebiteli – hlavnímu motoru ekonomiky. Kolik v listopadu utratil a jakou má důvěru v domácí ekonomiku.

Čína zrušila automatickou brzdu burzy, dnes NFP, analýza EUR/GBP

Čína nebude od pátku používat nový mechanismus automaticky zastavující obchody na burze, oznámily ve čtvrtek trhy v Šanghaji a Šenženu na svých internetových stránkách poté, co mechanismus zapříčinil prudký pokles volatilních čínských trhů. Automatická brzda spuštěná na začátku roku měla zklidňovat situaci na trzích, ale místo toho spíš spouštěla vlny výprodejů. Negativní efekt mechanismu tak převážil nad těmi pozitivními. Regulátor se tak rozhodl od pátku tento mechanismus nepoužívat, a bude hledat možnosti, jak jej zdokonalit. Automatický systém pozastavoval obchodování na 15 minut, pokud trh spadl o 5 procent a zavřel burzu na celý zbytek dne, pokud indexy klesly o 7 procent. Automatickou brzdu zastavující obchodování při velkých výkyvech trhů mají i další země jako Spojené státy, Jižní Korea nebo Japonsko. Jejich systémy ale pracují lépe a laťka pro spuštění mechanismu je nastavena výš.

Investoři se bojí Číny, utíkají do bezpečí, analýza USD/JPY

Čínská lidová banka (PBOC) dnes negativně překvapila trh, když stanovila střed obchodního pásma jüanu proti USD na 6,5646, což je nejslabší úroveň od března 2011. Jüan oslabil o 0,5 procenta proti předchozímu obchodnímu dni a zaznamenal největší denní propad od loňského srpna, kdy téměř dvouprocentní devalvace jüanu také rozbouřila trhy. Zásah čínské centrální banky pomohl oslabit jüan nejen proti dolaru, ale i proti dalším hlavním světovým měnám.

Situace v Číně se díky peněžní injekci zklidnila, akciový trh se stabilizoval; analýza EUR/JPY

Americké burzy včera výrazně klesly a index Dow Jones v průběhu prvního dne nového roku ztrácel 467 bodů, čímž měl nakročeno k nejhorší denní procentní ztrátě od roku 1932. Naštěstí došlo k obratu a zakončil pondělní obchodní seanci se ztrátou jenom 1,6 procenta na hodnotě 17 148,94 bodu. Širší index S&P 500 oslabil o 1,5 procenta a uzavřel na úrovni 2 012,66 bodu, přičemž s kulatým číslem 2 000 sváděl v průběhu dne silný souboj. Technologický Nasdaq spadl o 2,1 procenta na hodnotu 4 903,089 bodu.

VIDEO: Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 1. týden 2016

Obchodování na finančních trzích začíná na nový rok naplno. Čekají nás důležitá data z amerického trhu práce (NFP), bude publikován zápis z prosincového zasedání americké centrální banky (Fed) a indexy PMI z Británie a USA. V pondělí se propadl čínský akciový index o 7 procent, čímž odradil investory od nákupu rizikových aktiv. Ti raději přikupovali japonský jen (JPY). V loňském roce nakonec vyhráli medvědi nad býky, když indexy Dow Jones a  S&P 500 uzavřely rok v červených číslech prvně od roku 2008.

Jaká byla nejslabší a nejsilnější měna proti USD v roce 2015?

Poskytování úvěrů podnikům a domácnostem v eurozóně v listopadu opět zrychlilo, když zaznamenalo meziroční růst o 0,9 procenta, respektive o 1,4 procenta. Tento vývoj je dobrou zprávou pro ekonomiku bloku jednotné měny, která se už dlouho potýká s tlumeným úvěrováním, a naznačuje určitý úspěch programu ECB pro tištění peněz k nákupům převážně státních dluhopisů. Avšak ECB včera uvedla, že ukazatel růstu peněžní zásoby M3 v eurozóně, který často bývá jednou z prvních známek budoucí ekonomické aktivity, klesl na 5,1 procenta z říjnových 5,3 procenta, zatímco analytici oslovení Reuters naopak očekávali zrychlení ročního tempa růstu na 5,4 procenta.

Ropa hlavní indikátor tržního sentimentu, analýza EUR/JPY

Americký akciový trh zakončil úterní obchodní seanci v zelených číslech se ziskem přes 1 procento na nízkých objemech. Index Dow Jones si připsal 192,71 bodu a uzavřel na hodnotě 17 720,98 bodu, index S&P 500 se po včerejším zisku 21,86 bodu (1,06 procenta) přehoupl do kladných výsledků pro rok 2015, v němž si zatím připisuje 0,95 procenta zisku. Letošní výkon indexu Dow Jones je i po včerejší úspěšné obchodní seanci stále 0,57 procenta v mínusu. Technologický Nasadq si letos zatím připisuje přes 7,8 procenta zisku. Akciový trh včera ke svým ziskům využil stabilizaci ceny ropy.

VIDEO: Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 53. týden 2015 (28.12.-1.1.2016)

Poslední týden v roce se ve videu podíváme na letošní výkony amerického akciového trhu a nejziskovější tituly indexu Dow Jones. Makrokalendář pro tento týden nabízí data z amerického trhu bydlení, index spotřebitelské důvěry z USA a čínské indexy PMI. Obchodní hodiny budou na Silvestra a Nový rok omezené. Celý obchodní týden bude pod vlivem nízké obchodní aktivity, nepřístojnosti traderů a nedostatku.

Akcie vstupují do Santa rally, ropa se stabilizovala, analýza EUR/USD

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila růst na 2 procenta v meziročním srovnání z tempa 3,9 procenta ve druhém kvartále. Proti listopadovému odhadu, si výsledný HDP pohoršil o 0,1 procenta. Nicméně ekonomové podle průzkumy agentury Reuters očekávali zpomalení až na 1,9 procenta v měsících  červenec – září. Když srovnáme výsledky třetího a prvního měření, tak finální číslo je o 0,5 procenta lepší.

Čína plánuje nové stimuly, ropa a akcie ožívají. Analýza GBP/USD, EUR/USD, AUD/USD

Evropské akciové trhy v úterý mírně posilují. Optimismus čerpají z USA, kde včera nakonec indexy zavřely v zelených číslech. Akciovému trhu rovněž pomáhá stabilizace ceny ropy, kterou povzbudila slova čínských politických představitelů. Ti oznámili, že v příštím roce aplikují mnohem flexibilnější fiskální a monetární politiku. Investoři sázejí hlavně na další měnové stimuly, což je pro akciové trhy hnacím motorem. Posilují zejména automobilky Volkswagen a Daimler, protože Čína je jejich klíčovým trhem.

Americkým akciovým burzám v pondělí pomohl růst titulů jako Apple, Microsoft a posílení zdravotnických titulů poté, co se podle poslední statistiky stalo více Američanů součástí systému zdravotního pojištění. Index Dow Jones stoupl o 0,72 procenta na hodnotu 17 251,75 bodu, širší index S&P 500 získal 0,78 procenta a skončil na úrovni 2 021,22 bodu, technologický Nasdaq Composite včera přidal 0,93 procenta na 4 968,92 bodu.

VIDEO: Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 52. týden 2015 (21.12.-25.12.)

Vítězem španělských parlamentních voleb je Lidová strana premiéra Rajoye (PP). Nicméně ve víkendových volbách se ji nepodařilo získat parlamentní většinu (176 křesel). Finanční trh čekají na výsledek koaličních jednání. Preferují velkou koalici Lidovců a Socialistů. Aktivita na finančních trzích s příchod Vánoc slábne. U většiny měnových párů očekáváme nevýrazný pohyb do strany.

BoJ rozšířila stimuly, analýza CHF/JPY

Evropské akciové trhy v pátek klesají ve vleku oslabení na burzách v Asii a Spojených státech a pod tlakem poklesu ceny ropy a průmyslových kovů. Zvolnily tak tempo po silném růstu v předchozích seanci, kdy zejména ve středu slavily zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech a výhled dalšího utahování tamní měnové politiky jako signál důvěry v největší světovou ekonomiku.

Fed po 9 letech zvyšuje úrokové sazby, analýza AUD/JPY, AUD/USD, EUR/USD

Americká centrální banka (Fed) ve středu zvýšila úrokové sazby poprvé za téměř deset let (prvně od roku 2006) a věří, že ekonomika téměř překonala rány z let finanční krize 2007 - 2009. Volba byla jednomyslná.

Měnový výbor Federálního rezervního systému (Fed) zvýšil pásmo pro hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na úroveň mezi 0,25 procenta a 0,50 procenta, a ukončil tak vleklou roční debatu o tom, zda je ekonomika dostatečně silná na to, aby vydržela vyšší náklady na půjčky. Měnový výbor zhodnotil, že letos došlo ke značnému zlepšení podmínek na trhu práce, a je přesvědčen, že inflace ve střednědobém období poroste na 2procentní cíl. Fed jasně naznačil, že zvýšení sazeb je začátkem postupného cyklu utahování měnové politiky, a že o dalším posunu sazeb bude rozhodovat monitorování inflace, která zůstává hluboko pod cílem. Další zvyšování sazeb by mělo být pomalé.

Německá ekonomika udržuje kondici, nervózní investoři z poklesu ceny ropy na 11letá minima, analýza USD/CHF, EUR/GBP, USD/JPY

Evropské burzy včera prohloubily ztráty a uzavřely na 10týdenním minimu, když tituly v sektoru komodit sužoval sestup cen ropy pokračující sedmým dnem v řadě. Klesly i akcie exportérů ruku v ruce s dalším posílením eura. Nicméně po včerejším mírně pozitivním „closu" amerického akciového trhu se ráno trhy v Asii také převážně stabilizovaly, ačkoli výraznějším ziskům bránila opatrnost investorů před všeobecně očekávaným středečním zvýšením úrokových sazeb amerického Fedu. Evropa je dnes rovněž v zelených číslech i díky lepším výsledkům německého indexu ZEW.

BoE ponechala sazby beze změny, ropa pokračuje v poklesu, trh se připravuje na Fed, analýza DAXu

Počet nových žádostí ve Spojených státech v týdnu do 5. prosince po sezonním očištění stoupl o 13 000 na 282 000, nejvyšší úroveň od začátku července (5měsíční maximum). Analytici oslovení Reuters očekávali pokles o 3 000 pod předchozí výsledek 266 000. Ukazatel se nicméně udržel již 40. týden v řadě pod hranicí 300 000, která je spojována s posilováním trhu práce. To je nejdelší taková série od začátku sedmdesátých let a stejně jako míra nezaměstnanosti tento vývoj tohoto indikátore signalizuje, že trh se blíží plné zaměstnanosti. Čtyřtýdenní průměr, který je považován za lepší barometr trendů na trhu práce, neboť vylučuje týdenní volatilitu, minulý týden stoupl jen o 1 500 na 270 750.

Nový Zéland snížil sazby, NZD posiluje, výborná data z trhu práce Austrálie, dnes zasedá BoE, analýza EUR/USD, USD/CHF

Australský dolar v noci posílil o 1,3 procenta na hodnotu 0,7330 proti USD, čímž se přiblížil k 4měsíčnímu maximu 0,7386 a 200dennímu průměru, kde se obchodoval předchozí týden předtím, než ho zasáhl komoditní výprodej. AUD pomohla posílit výborná data z domácího trhu práce. Počet zaměstnaných lidí vzrostl v listopadu o 74 000 místo ekonomy očekávaného poklesu 10 000. Míra nezaměstnanosti spadla v listopadu na 19měsíční minima 5,8 procenta z říjnových 5,9 procenta. Analytici dokonce čekali, že se nezaměstnanost zvýší na 6 procent. Proto pokles tohoto ukazatele byl pro trh velmi pozitivním překvapením. Austrálie pozitivně šokovala daty z trhu práce už druhý měsíc v řadě. Ačkoliv výhled pro inflaci a investice zůstává slabý, šance na snížení úrokové sazby v prvním čtvrtletí příštího roku klesají na 20 procent.

Ukončí svíčková formace „pinbar“ propad ceny ropy?

Ceny ropy se v úterý pohybovaly na sedmiletých minimech. Americká ropa WTI se poprvé od začátku roku 2009 propadla pod 37 dolarů za barel a cena Brentu klesla pod 40 dolarů za barel v obavách, že globální producenti budou i nadále pumpovat nadbytek ropy na již nasycený trh a světu docházejí kapacity pro skladování této suroviny. Světové zásoby ropy jsou podle údajů Světové energetické agentury již rekordní.

Ropa klesla na 6letá minima, CAD na 11letá minima; analýza USD/CAD, GBP/NZD, AUD/USD

Americké akcie v pondělí oslabily v čele s indexem energetik, který zaznamenal největší denní pokles od konce srpna v reakci na propad cen ropy. Index včera klesl o 3,7 procenta poté, co během dne se v jednu chvíli propadl až o 5 procent. Nejvíce jej táhly dolů hlavní ropné tituly Exxon a Chevron, které ztratily více jak 3 procenta. Levná ropa ale pomohla akciím aerolinek. Například Jet Blue Airways a Delta Airlines díky tomu posílily zhruba o 4 procenta a index S&P aerolinek vyskočil na nejvyšší úroveň od ledna.

Cena ropy v pondělí klesla na nejnižší úroveň za téměř sedm let poté, co se členové kartelu OPEC nedohodli v pátek ve Vídni na snížení těžby a především nevypustili jakoukoli zmínku o jejím stropu. Kontrakt na ropu Brent se včera propadl o 4 procenta čili o 1,72 dolaru na hodnotu 41,28 dolarů poté, co se na chvíli podíval na hodnotu 41,20 dolarů, nejnižší úroveň od února 2009. Cena americké ropy WTI včera ztrácela 4,7 procenta a v průběhu dne klesla až na hodnotu 38,08 dolarů za barel a rovněž tak testovala více než šestileté minimum, které oba kontrakty naposledy zaznamenaly letos v srpnu.

Na pokles ceny ropy reagoval negativně kanadský dolar, který včera proti USD spadl na 11letá minima (1,3513). Páteční data z tamního trhu práce naznačila, že ekonomika nevstupuje dobře do posledního kvartálu. USD/CAD rovněž těží z očekávání, že Fed zvedne příští týden úrokové sazby. Od kanadské centrální banky se tento krok čeká nejdříve v prvním čtvrtletí 2017. Pod prodejním tlakem byly včera i ostatní měny navázané na ropu, jako norská koruna nebo ruský rubl.

Na výprodejové vlně se včera svezl i australský a novozélandský dolar jakožto zástupci komoditních měn. AUD/USD včera oslabil o 1 procento a výprodej v noci nezastavila ani lepší nálada v podnikatelském sektoru (index NAB). Novozélandský dolar je pod tlakem i kvůli očekávání, že centrální banka (RBNZ) by mohla zítra snížit základní úrokovou sazbu o 0,25 procenta.

VIDEO: Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 50. týden 2015 (7.12. - 11.12.)

Evropská centrální banka (ECB) předchozí týden investory zklamala, když nezvýšila objem QE. Data NFP z USA a projevy Janet Yellenové potvrdily směřování americké centrální banky k prvnímu zvýšení úrokových sazeb na zasedání centrální banky příští týden. Tento týden zasedá novozélandská, švýcarská a britská centrální banka. Apetit investorů po riziku budou řídit hlavně čínská makroekonomická data.

Evropská centrální banka uvedla trhy do pohybu, analýza EUR/USD, GBP/USD, USD/CHF

Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek upravila svůj program nákupů aktiv, známý jako kvantitativní uvolňování (QE), když prodloužila očekávanou dobu jeho trvání do konce března 2017 (o 6 měsíců). Bankovní rada se také dohodla na nákupech municipálních a regionálních dluhopisů. Nicméně převážnou část nákupů budou tvořit stále státní dluhopisy. Draghi na tiskové konferenci po měnovém zasedání také řekl, že výnosy z různých nakoupených aktiv budou reinvestovány zpět do tohoto programu.

Co čekat od zasedání ECB, analýza EUR/USD, indexu dolaru

Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v listopadu vytvořili 217 000 nových pracovních míst, nejvíce od června a nad odhady trhu (190 000). Přírůstek za říjen byl navíc vzestupně revidován na 196 000 z původně uváděných 182 000 nových míst. Údaj ADP bývá sledován jako předzvěst páteční zprávy o tvorbě pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP) a míře nezaměstnanosti. Ekonomové předpokládají, že USA minulý měsíc vytvořily celkem 200 000 míst po růstu o 270 000 za říjen. Míra nezaměstnanosti by se měla držet na sedmi a půlletém minimu 5,0 procent.

Šéfka Fedu včera mluvila před ekonomickým klubem ve Washingtonu. Její slova potvrdila záměr banky zvýšit úrokové sazby na prosincovém zasedání bankovní rady. Její optimistická slova poslala EUR/USD k nejnižší hodnotě od dubna 1,0550. Dnes v 16:00 vystoupí v Kongresu se zprávou o stavu ekonomiky a měnové politice.

Veškerá pozornost investorů se dnes soustředí na odpolední rozhodnutí Evropské centrální banky a její nová opatření proti nízké inflaci. Dnešní zasedání evropské centrální banky (ECB) je pro investory velkou neznámou, a proto lze očekávat silnou volatilitu. Mario Draghi na posledním zasedání banky před 6 týdny uvedl, že udělá, co bude muset, aby vrátil inflaci ke 2 procentům. EUR/USD od té doby oslabilo o 8 procent, což znamená, že některé dosud neoznámené, avšak jenom očekávané změny v monetární politice eurozóny jsou již předem započteny do ceny EUR/USD.

Ode dneška si můžete koupit akcie Kofoly, HDP Austrálie kladně překvapil, PMI Británie naopak zklamal, analýza EUR/USD, USD/CAD, AUD/JPY

Veřejná nabídka akcií společnosti Kofola ČeskoSlovensko vygenerovala v úterý cenu jedné akcie (IPO cena) 510 korun, tedy na dolní hranici indikativního pásma, čímž se výrobce nealkoholických nápojů ohodnotil na 11,37 miliardy korun. Kofola během veřejné nabídky umístila 1 a půl miliónu akcií, z toho 275 000 nově vydaných a 1 225 000 existujících. Akcie se ode dneška obchodují na pražské burze a o týden později budou k dispozici i ve Varšavě. Podíl volně obchodovaných akcií by měl dosáhnout 6,7 procenta. Akcie dnes debutují na pražské burze s cenou 522 korun.

Index americké průmyslové aktivity, jež sestavuje Institut řízení zásob (ISM) podle průzkumu mezi nákupními manažery, se v listopadu propadl na 48,6 bodu, nejnižší úroveň od června 2006, z říjnových 50,1 bodu. Ekonomové v průměru očekávali růst ukazatele na 50,5 bodu. Hranice 50 bodů odděluje růst od poklesu aktivity v sektoru amerických továren a index se pod ní podíval naposledy v listopadu 2012. Z dílčích indexů si polepšil index zaměstnanosti, avšak klesly nové objednávky a index zaplacených cen. Důvodem poklesu indexu může být strach manažerů před novou realitou vyšších úrokových sazeb, která přichází po téměř 10 letech nulových sazeb, dále to může být pokles aktivity těžařů nebo strach z poklesu ekonomické aktivity Číny. Nepříznivá data indexu ISM se postarala o to, že americký dolar si včera na chvíli vydechnul, zkorigoval předchozí zisky a nechal euro posílit nad hodnotu 1,06.

Indexy PMI z Číny a Británie klesají, Evropa si polepšuje, RBA ponechala sazby beze změny analýza EUR/USD, AUD/USD, GBP/USD

Německá míra nezaměstnanosti v listopadu klesla na nejnižší úroveň od roku 1990 na 6,3 procenta. Analytici očekávali stagnaci ukazatele na říjnových hodnotách 6,4 procenta. Německá inflace v listopadu nepatrně zrychlila. Německý index harmonizovaných cen (HICP) srovnatelný s ostatními zeměmi EU v listopadu meziročně stoupl o 0,3 procenta, nejvíce od května, po říjnovém zvýšení o 0,2 procenta. Ačkoliv inflace mírně roste, zůstává hluboko pod dvouprocentním cílem Evropské centrální banky.

VIDEO: Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 49. týden 2015 (30.11. - 4.12.)

Tento týden se odehraje několik klíčových událostí. Janet Yellen by mohla ve svých dvou projevech před elitním ekonomickým klubem ve Washingtonu a ekonomickým výborem Kongresu naznačit cestu, kterou se vydá Fed v prosinci. Zasedá Evropská centrální banka (ECB), která může snížit úrokové sazby, zvýšit objem nebo i prodloužit dobu trvání programu kvantitativního uvolňování (QE). V pátek budou publikovaná data z trhu práce USA (NFP), poslední klíčový makroekonomický ukazatel před prosincovým zasedáním bankovní rady americké centrální banky.

Evropské akcie včera dosáhly 3měsíčních maxim, dnes je tíží Čína, analýza amerického dolaru, AUD/JPY, EUR/NZD

Ve čtvrtek evropské burzy stouply na tříměsíční maxima, a to při nízkých objemech obchodování kvůli svátku ve Spojených státech. Zatímco na trzích sílí očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) příští týden přijme další agresivní opatření na podporu ekonomiky eurozóny. Necelou hodinu před koncem seance bylo zobchodováno pouze 40 procent denního průměru za posledních 90 dní.

USA slaví svátek díkůvzdání = klidný čtvrtek a analýza EUR/USD

Asijské akcie si ve čtvrtek polepšily. Japonský Nikkei si připsal 0,5 procenta zisku. Euro zůstává nadále pod tlakem kvůli rostoucím sázkám, že Evropská centrální banka (ECB) v prosinci rozšíří svůj stimulační program pro ekonomiku, zatímco Fed zvýší úrokové sazby. Agentura Reuters včera opět přišla se zprávou, že ECB zvažuje na příštím zasedání (3. prosince) rozšířit měnové stimuly. ECB ve své zprávě o finanční stabilitě rovněž varovala před zpomalující ekonomikou Číny a negativním vlivem vyšších úrokových sazeb na rozvíjející se ekonomiky, čímž si podle všeho připravuje půdu pro expanzi měnové politiky. Na amerických burzách se ve čtvrtek kvůli svátku neobchoduje. Rovněž aktivita na forexovém trhu bude kvůli svátku utlumena. Američané slaví svátek díkůvzdání. Přehled obchodních hodin jednotlivých instrumentů naleznete zde.

Australský a kanadský dolar sílí proti USD, analýza AUD/USD, EUR/AUD, GBP/AUD

Americká ekonomika rostla ve třetím kvartále zdravějším tempem, než uváděl výsledek prvního měření. Hrubý domácí produkt v období od července do září stoupl o 2,1 procenta proti 1,5 procenta dle předběžného odhadu z minulého měsíce. Lepším výsledkům pomohl rychlejší růst zásob, který by naopak mohl zchladit naděje na další zrychlení růstu v posledních třech měsících roku. Podniky ve třetím kvartále nahromadily zásoby v hodnotě 90,2 miliardy dolarů namísto dříve uváděných 56,8 miliardy. V obou předchozích kvartálech přitom podniky nakoupily zásoby za více než 100 miliard dolarů. Změna stavu zásob proto ubrala z výsledného HDP za třetí kvartál jen 0,6 procentního bodu oproti v říjnu uváděným 1,4 procentního bodu. Ačkoli spotřebitelské výdaje, které představují dvě třetiny výkonu americké ekonomiky, byly revidovány nepatrně níž, udržely si svižné tempo na úrovni 3,0 procenta. Tempo růstu, které podpořily také vzestupné revize výdajů firem do vybavení, naznačuje odolnost ekonomiky, což by mohlo americké centrální bance usnadnit rozhodování o zvýšení úrokových sazeb na zasedání v příštím měsíci.

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v listopadu nečekaně klesla na 14měsíční minimuma oslabili také dílčí ukazatelé hodnocení současné situace a očekávání do budoucna, jak ukázal index Conference Board.

Pozitivní čísla německého indexu PMI, potvrdil index Ifo, analýza USD/CAD, STŘÍBRA, GBP/JPY

Mnichovský ekonomický institut IFO oznámil, že index měřící důvěru 7000 německých podniků pro tento měsíc stoupl na 109,0 bodu z říjnových 108,2 bodu. Výsledky značí, že manažeři firem největší evropské ekonomiky jsou optimisty navzdory vyhlídkám na slabší vývoz na rozvíjející se trhy. Jedná se o nejlepší výsledek od června 2014, který překonal očekávání trhu na úrovni 108,2 bodu. Nicméně průzkum byl sestavován ještě před útoky v Paříži.

Příznivé výsledky včera přinesly také indexy nákupních manažerů (PMI) v eurozóně, které ukázaly, že aktivita podniků eurozóny stoupla v listopadu nejvýraznějším tempem od poloviny roku 2011. Když slabé euro a snižování cen pomohly k nárůstu nových objednávek. Složený index nákupních manažerů (PMI) podle předběžných údajů Markit v listopadu stoupl na 54,4 bodu z říjnových 53,9 bodu, zatímco trh čekal stagnaci. Index se tak od července 2013 bezpečně drží nad hranicí 50 bodů oddělující ekonomický růst a pokles.

VIDEO: Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 48. týden 2015 (23.11. - 27.11.)

Obchodní aktivita tohoto týdne bude koncentrována do jeho úvodu, protože USA slaví ve čtvrtek svátek díkůvzdání. Klíčové bude pondělní setkání Rady guvernérů americké centrální banky (Fed). Indexy PMI ukazují na další růst HDP eurozóny. Sledovat budeme 2. měření HDP USA, index PCE, index IFO, data z amerického trhu bydlení a objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.

Draghi používá staré techniky, Kofola plánuje v prosinci vstoupit na pražskou burzu, analýza EUR/USD

Mario Draghi se dnes přiblížil svému londýnskému projevu z roku 2012, kdy zopakoval, že ECB udělá vše, co bude muset, aby zvýšila inflaci. Euro po těchto slovech začalo opět oslabovat proti USD a propadlo se pod hodnotu 1,07, výnosy německých 2letých státních dluhopisů dosáhly nových historických minim na úrovní mínus 0,389 procenta.

Guvernér švýcarské centrální banky (SNB) Thomas Jordan se opět uchýlil k starým praktikám a začal slovně intervenovat proti franku, když řekl, že frank je nadhodnocen a v dlouhodobém horizontu by proto měl oslabit. Guvernér chce podle všeho frank oslabit, před prosincovým zasedáním ECB, kde se očekává další uvolnění měnových podmínek, což ve výsledku oslabí měnový pár EUR/CHF, který banka dlouho držela uměle nad hodnotou 1,20. Oslabující kurz EUR/CHF je špatný jak pro domácí inflaci, tak pro zahraniční obchod s eurozónou.

Zápis FOMC potvrdil růst sazeb v USA v prosinci, britské maloobchodní prodeje zklamaly; analýza GBP/CHF, AUD/NZD, STŘÍBRA

Americké akcie ve středu posílily a investoři se začali přiklánět k možnosti zvýšení sazeb v prosinci poté, co zápis z říjnového jednání Fedu ukázal, že mezi jeho představiteli je solidní jádro těch, kteří se přiklánějí k růstu sazeb příští měsíc. Centrální bankéři na posledním měnovém jednání také rozebírali důkazy toho, že dlouhodobý potenciál americké ekonomiky se možná trvale snížil.

EUR/USD pod 1,07, sterling posílil po slovech člena BOE, čekáme na zápis FOMC; analýza EUR/AUD, ZLATA, AUD/USD

V pondělí a úterý reagovaly překvapivě evropské burzy posílením na události ve Francii, protože investoři sázejí na to, že Evropská centrální banka (ECB) bude v prosinci nucena reagovat na zvýšený strach a nejistotu agresivnějšími měnovými stimuly. Odlišná očekávání ve vývoji měnových politik ECB a Fedu se postaraly o to, že měnový pár EUR/USD se včera propadl pod kulaté číslo 1,07 a nadále zůstává v negativním trendu. Euro se rovněž dostalo pod prodejní tlak proti japonskému jenu a švýcarskému franku. 

Americkému dolaru včera navíc pomohla čísla inflace. Index spotřebitelských cen (CPI) v říjnu meziročně posílil o 0,2 procenta, což je o 0,1 procenta lepší výsledek, než čekaly trhy. Výborně si vedla jádrová inflace (očištěna o volatilní položky), která v říjnu meziročně posílila o 1,9 procenta v souladu s tržními očekáváními.

Britská libra dnes pozitivně reagovala na slova člena bankovní rady (BoE) Broadbenta, který uvedl, že trhy by se neměly soustředit jenom na inflační výhled centrální banky, čímž naznačil, že zvýšení úrokových sazeb by nemuselo být podmíněno růstem inflace a mohlo by přijít dříve, než trhy čekají. GBP proti USD po těchto slovech posílila z 1,5210 na 1,5240.

Dnes večer se trh bude soustředit hlavně na zápis z říjnového zasedání Fedu, v němž bude investory opět detailně sledováno každé slovo, aby co nejlépe určili, zdali lze v prosinci očekávat zvýšení úrokových sazeb. Americký dolar díky rostoucím sázkám na prosincové utažení měnové politiky posílil v průběhu měsíce o 6,3 procenta a trh futures aktuálně indikuje 86 procentní pravděpodobnost utažení monetární politiky v posledním měsíci tohoto roku.

VIDEO: Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 47. týden 2015 (16.11. - 20.11.)

V dnešním videu se podíváme, jak by mohla reagovat jednotlivá aktiva na potencionální zhoršení evropské geopolitické situace případně, kdyby se nejistota rozšířila dále na americký kontinent. Makrokalendář je tento týden chudý na klíčová makroekonomická data. Nejvíc zajímavý bude index ZEW z Německa, data inflace z USA a Británie, zápis z říjnového zasedání Fedu a páteční projev Maria Draghiho, prezidenta ECB.

Itálie, Portugalsko, Finsko, Nizozemsko zpomalily růst HDP eurozóny; analýza EUR/USD

Tento pátek je ve znamení evropských dat HDP. Hrubý domácí produkt 19členného bloku jednotné měny v období od července do září mezikvartálně stoupl o 0,3 procenta a meziročně vzrostl o 1,6 procenta. Ekonomové oslovení Reuters očekávali mezikvartální zvýšení HDP o 0,4 procenta a meziroční expanzi o 1,7 procenta.

Mario Draghi opět srazil EUR/USD pod 1,07, Austrálie zveřejnila výborná data z trhu práce; analýza AUD/USD, AUD/NZD, EUR/USD

Australský dolar (AUD/USD) si v noci připsal přes 1,2 procenta zisku, když investory oslnila výborná čísla z tamního trhu práce. AUD proti USD posílil z měsíčních minim 0,7016 na hodnotu 0,7146, přičemž nyní ho čeká test silné rezistenční zóny 0,7150 - 0,7170 (viz. graf níže). Míra nezaměstnanosti klesla v říjnu ze zářijových hodnot 6,2 procenta na 5,9 procenta. Ekonomika vytvořila v říjnu až 58 000 nových pracovních míst, přičemž trh čekal jenom 15 000. Rabobank přirovnává tento skvělý australský výsledek k americkým NFP (počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor) ve výši 783 000.

EUR/USD nahlídlo pod 1,07 kvůli Portugalsku, dnes čekáme na slova Draghiho, britská data z trhu práce zklamala; analýza GBP/USD, GBP/AUD, USD/CAD

Investoři dnes vstřebávají další várku ekonomických dat z Číny. Úterní údaje o čínské inflaci poukázaly na trvalé, ne-li sílící deflační tlaky. O víkendu zase vyšla nepotěšující zpráva o čínském zahraničním obchodu. Dnes data průmyslové výroby poukázala na říjnové meziroční posílení ve výši 5,6 procenta. Průmyslová produkce druhé největší ekonomiky světa od roku 2010 kontinuálně klesá a říjnová data jsou nejhorší od roku 2009. Ceny mědi se v prostředí pevnějšího dolaru a trvalé ekonomické slabosti Číny, předního světového spotřebitele kovů, drží poblíž šestiletého minima.

Euro se včera proti dolaru (EUR/USD) propadlo na sedmiměsíční minimum a na chvíli se podívalo pod hodnotu 1,07, nicméně uzavřít na takto nízkých úrovních se mu nepodařilo. Slabé euro je pozitivní hlavně pro evropské akcie (primárně exportéry), které nejsou díky tomu vystaveny prodejnímu tlaku, jako americké tituly. Apple snížil objednávky komponentů skoro o 10 %. Důvodem je prý hlavně nízká poptávka po mobilním telefonu iPhone 6s. Akcie ztratily 3,2 % své hodnoty.

Hlavní portugalská opoziční strana, socialisté, v úterý podepsala konečnou dohodu s dvěma krajně levicovými uskupeními včetně komunistů, která jí umožní sesadit současný středopravý kabinet a sestavit vlastní většinovou vládu. Dohoda tak formálně stvrzuje, že tyto strany, jak avizovaly již dříve, odmítnou program proreformní středopravé vlády premiéra Pedra Passose Coelha, o němž má parlament hlasovat ještě během úterý. Index portugalské burzy PSI 20 klesl o 1 procento po pondělním propadu o 3,9 procenta. Dění v Portugalsku bylo včera důvodem pro propad EUR/USD pod hodnotu 1,07, prvně za 6 měsíců. Navíc aktuální situace v Portugalsku může mít vliv na mnohem důležitější prosincové parlamentní volby ve Španělsku.

Australský a novozélandský dolar v noci posílili o 0,5 procenta proti USD. Zpráva o finanční stabilitě novozélandské centrální babky (RBNZ) varovala před 27 procentním propadem cen nemovitostí v Aucklande, což si investoři vysvětlili, že centrální banka bude nucena držet úrokové sazby na aktuální hodnotě a nebude je dále snižovat.

Britská libra dnes dopoledne oslabila po datech z trhu práce. Ačkoliv míra nezaměstnanosti klesla v třetím čtvrtletí na 5,3 procenta, nejníže od dubna 2008, mzdy rostly nejpomaleji od února. Hodinový růst mezd ve výši 2 procent je mnohem pomalejší ve srovnání se srpnovými daty ve výši 3,2 procenta.

Americký akciový trh se bojí vyšších úrokových sazeb, v Evropě zlobí Portugalsko; a analýza amerického dolaru, EUR/USD, ROPY

Guvernér ČNB Miroslav Singer včera v blogu zveřejněném na webových stránkách centrální banky uvedl, že ukončení intervenčního režimu před koncem třetího kvartálu 2016 lze prakticky vyloučit. Guvernér v textu zopakoval, že takzvaný exit z této politiky se pravděpodobně posouvá na období okolo konce příštího roku. Předtím ČNB říkala, že neukončí závazek dříve než v polovině roku 2016, ale ponechávala si otevřené dveře pro exit kdykoli v pozdější době. Singerův blog vyšel poté, co si někteří účastníci trhu vyložili čtvrteční komunikaci centrální banky jako nejasnou a koruna v pátek posílila až na 27,02 za euro.

VIDEO: Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 46. týden 2015 (9.11. - 13.11.)

Data z amerického trhu práce (NFP) pomohla posílit americkému dolaru. Ten proti libře a japonskému jenu překonal klíčové hodnoty a otevřel si prostor pro další posílení. Tento týden budou zveřejněna data HDP z eurozóny, projev bude mít Draghi a Carney. Británie a Austrálie zveřejní data z trhu práce. USA a Kanada má ve středu státní svátek.

Libra poražena centrální bankou, dolar čeká na NFP, analýza GBP/USD, USD/CAD, Ropy

Ekonomické zotavení eurozóny by mělo v příštích dvou letech mírně zrychlovat, a to i navzdory nižší poptávce po evropském vývozu v Číně i na jiných rozvíjejících se trzích. Hrubý domácí produkt eurozóny podle Evropské komise letos stoupne o 1,6 procenta, přičemž v roce 2016 by měl růst zrychlit na 1,8 procenta a v roce 2017 na 1,9 procenta. Nicméně eurozónu čekají i do budoucna výzvy. Očekává se totiž zpomalení vývozu evropských produktů a v sousedních regionech pokračují válečné konflikty a napětí.

Janet Yellenová pokračuje v budování cesty ke zvýšení úrokových sazeb v USA; analýza amerického dolaru, USD/JPY, GBP/AUD

Německé průmyslové objednávky v září oproti očekávání třetí měsíc v řadě klesly, hlavně kvůli slabší poptávce ze zahraničí. Objednávky v září meziměsíčně klesly o 1,7 procenta, uvedlo ministerstvo hospodářství, zatímco analytici oslovení Reuters očekávali růst o 1,0 procenta. Německé továrny obdržely o 2,4 procenta méně zakázek ze zahraničí, z toho poptávka ze zemí eurozóny se propadla o 6,7 procenta. Domácí objednávky ubraly 0,6 procenta. Srpnový pokles o 1,8 procenta resort potvrdil.

NZD po datech z trhu práce oslabil, Nasdaq na hodnotách technologické bubliny; analýza ZLATA, eura, AUD/CHF

Výrobní ceny v eurozóněv září klesly poněkud méně, než se čekalo, ale zaznamenaly nejhlubší meziroční propad od ledna kvůli nízkým cenám energií. Index PPI v září meziročně klesl o 3,1 procenta a meziměsíčně ubral 0,3 procenta. Trh přitom čekal meziroční pokles až o 3,3 procenta. V srpnu ceny meziročně klesly o 2,6 procenta. Výsledek rozhodně nepotěší Evropskou centrální banku v jejím boji s extrémně nízkou inflací.

VIDEO: Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 45. týden 2015 (2.11. - 6.11.)

Máme před sebou nabitý týden makroekonomickými daty. V hlavní roli budou data z trhu práce USA (NFP), pak zasedání několika centrálních bank (australská, britská, česká) a nakonec indexy nákupních manažerů. Čína předchozí týden zrušila politiku jednoho dítěte, tak jsme zvědaví, jak na to zareaguje cena novozélandského mléka v aukci.
 

Fed oživil naději na letošní zvýšení sazeb; analýza EUR/USD, AUD/USD

Federální rezervní systém (Fed) po 2denním měnovém hlasování včera večer naznačil, že prosincové zvýšení úrokových sazeb je stále ve hře. Fed ve středu ponechal úrokové sazby beze změny a s odkazem na příští měnové jednání v prosinci naznačil, že zvýšení sazeb je silně ve hře. Zápis ze zasedání jasně uvedl, že bankovní rada (FOMC) plánuje na prosincovém zasedání diskutovat o možnosti zvýšení sazeb. V prohlášení naopak snížil význam globálního ekonomického zpomalení na americkou ekonomiku. EUR/USD po zveřejnění zápisu oslabil o 1,2 procenta, když se propadl až k hodnotě 1,0918. Pravděpodobnost zvýšení sazeb vzrostla po včerejšku z 30 na 50 procent.

Analýza AUD/USD, EUR/JPY a EUR/USD

AUD/USD: Tento měnový pár se na 1hodinovém grafu obchoduje uvnitř symetrického trojúhelníku a mohl by prorazit jakýmkoliv směrem. Klouzavý průměr SMA 100 je pod SMA 200, takže směr dolů je pravděpodobnější. Stochastic ovšem stoupá z přeprodané zóny, takže by kupci mohli způsobit proražení vzhůru. Výsledné proražení jakýmkoliv směrem by mohlo přinést pohyb asi 250 pipů, což je výška této formace. Jestli chcete otevřít short pozici, počkejte si na svíčku, která uzavře pod předcházejícím minimem kolem 0,7250. Jestli naopak uvažujete o long pozici, počkejte si na proražení předcházejícího maxima kolem hladiny 0,7300.

Analýza EUR/GBP, CAD/JPY a GBP/CAD

EUR/GBP: Tento měnový pár se na 4hodinovém grafu dlouho obchodoval v rostoucím klínu a nyní však prorazil směrem dolů. Došlo k jasnému prolomení klínové formace i klouzavých průměrů, takže další pokles je pravděpodobný. Výška formace je asi 500 pipů, takže výsledný pokles by mohl přinést stejný pohyb a dostat měnový pár EUR/GBP až pod hladinu 0,7000. Klouzavý průměr SMA 100 je však stále nad SMA 200 a Stochastic stoupá z přeprodané zóny, takže kupci stále ještě mají šanci převzít kontrolu nad tímto měnovým párem. Jestli k tomu dojde, cena by se mohla dostat zpět do klínové formace a otestovat její horní linii okolo hladiny 0,7500.

USD v závěru týdne snižuje ztráty, investoři vybírají zisky na NZD; analýza EUR/USD, USD/JPY

Spotřebitelské ceny (index CPI) ve Spojených státech v září zaznamenaly nejvýraznější pokles za osm měsíců s tím, jak se snížily ceny benzínu, ale stabilní růst hlavních cenových tlaků (jádrová inflace) by měl rozptýlit obavy, že se znovu prosadí desinflační tendence. Index spotřebitelských cen (CPI) v září meziměsíčně klesl o 0,2 procenta po snížení o 0,1 procenta v srpnu. V meziročním srovnání ceny stagnovaly po srpnovém zvýšení o 0,2 procenta. Analytici oslovení Reuters očekávali meziměsíční pokles o 0,2 procenta a meziroční snížení o 0,1 procenta. Nízká inflace, která neustále nesplňuje 2procentní inflační cíl centrální banky (Fed), je hlavní překážkou pro letošní zvýšení úrokových sazeb.

Amerika oddaluje růst sazeb, Evropa signalizuje rozšířené QE; analýza USD/JPY, zlata, EUR/GBP

Maloobchodní tržby ve Spojených státechv září stouply jen mírně s tím, jak se levné pohonné hmoty podepsaly na slabších výsledcích čerpacích stanic. Naproti tomu zvýšené prodeje automobilů a dalšího zboží naznačují solidní domácí poptávku, která by měla ekonomiku ochránit před zpomalením globálního růstu. Maloobchodní tržby v září stouply o 0,1 procenta po revizi srpnových dat z 0,2 procentního růstu na nulu. Analytici v průzkumu agentury Reuters čekali v září růst tržeb ve výši 0,2 procenta. Maloobchodní tržby očištěné o prodej automobilů v září klesly o 0,3 procenta. Horší data z maloobchodu stejně jako 12. pokles v řadě indexu cen výrobců na meziroční bázi (index PPI) signalizují, že Fed může klidně se zvýšením úrokových sazeb počkat do příštího roku, kvůli tomu čelí dolar tlaku prodejců. Naopak profituje zlato a cena dluhopisů (výnosy klesají).

Americký dolar se včera propadl vůči koši měn na 7týdenní minima. Proti euru dolar oslabil téměř k úrovni 1,1500. Nicméně posilující kurz EUR/USD se podle všeho nebude líbit Evropské centrální bance, což potvrzují i dnešní slova člena bankovní rady Nowotneho. Ten uvedl, že ECB bude muset nalít do ekonomiky víc peněz.

To, co škodí USD, prospívá zlatu; GBP po datech z trhu práce posiluje; NZD povzbudila slova guvernéra

Průmyslová produkce eurozóny v srpnu meziměsíčně klesla v souladu s očekáváními, když energetický sektor nerostl tak jako v červenci a výrazněji posílila pouze výroba zboží dlouhodobé spotřeby. Průmyslová produkce v srpnu meziměsíčně klesla o 0,5 procenta, zatímco meziročně vzrostla o 0,9 procenta. Výsledky splnily očekávání trhu na meziměsíční úrovni. V meziročním srovnání ekonomové, osloveni Reuters, čekali výraznější zvýšení, a to až o 1,8 procenta.

Britská inflace klesla do záporu, německý ZEW se kvůli skandálu VW propadl

Čínská obchodní bilance dosáhla v září téměř historicky vysokého přebytku, ve výši 60,3 mld. amerických dolarů, když vývozy převýšily dovozy. Nicméně lze se domnívat, že výborných výsledků získala díky politice centrální banky (PBoC), která devalvovala juan, čímž se zlepšila exportní pozice země. Avšak negativní zprávou jsou nízké dovozy, které naznačují slabou domácí poptávku, na níž se exportně orientovaná ekonomika chce přeorientovat. Data z Číny hrála v noci proti  australskému a novozélandskému dolaru, které zároveň s informacemi z čínské ekonomiky korigovaly silné zisky z předchozího týdne.

Cena ropy našla včera opět strop. Americké ropě WTI se nepodařilo udržet nad úrovní 50 USD za barel, když ji oslabily informace ze zasedání OPEC. Kartel sice uvedl, že očekává zvýšení globální poptávky, avšak na druhé straně těžební výsledky poukázaly na růst produkce zemí OPEC.

Ratingová agentura Standard & Poor's v pondělí snížila německému koncernu VW dlouhodobý rating o jeden stupeň na hodnotu A-. Současně varovala, že by mohla rating Volkswagenu dál snížit, a to až o dva stupně. Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost, že dlužník úvěr splatí včas a v plné výši.

Japonský jen (JPY) v noci mírně posílil a proti americkému dolaru se podíval pod hodnotu 120,00, když regionální akciový trh povolil ve svém růstu. Avšak volatilita USD/JPY zůstává nejníže od 21. srpna. Americkému dolaru chybí důvod k posílení, když pravděpodobnost utažení měnové politiky pro letošní rok dramatický klesá. Trhy přiřazují tomuto kroku v říjnu pravděpodobnost na úrovni 8 procent, prosincovému zasedání se přiřazuje pravděpodobnost 34 procent. Členka americké bankovní rady (FOMC) Brainard včera uvedla, že banka by měla čekat a pozorovat vývoj před tím, než přistoupí ke zvýšení sazeb. Podle ní samotné trhy již utáhly měnové podmínky tak, jako kdyby Fed zvýšil sazby o 0,50 procenta.

Americké burzy včera mírně stouply s tím, jak zisky společností veřejných služeb převážily nad ztrátami energetických firem, investoři ale zůstávají nervózní před začínající sezonou výsledků za třetí čtvrtletí. Index Dow v pondělí posílil už sedmou seanci v řadě a zavřel silnější o 0,2 procenta na hodnotě 17 131,86 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,1 procenta na hodnotu 2 017,46 bodu a technologický Nasdaq přidal 0,2 procenta na úroveň 4 838,64 bodu.

Tento týden budou zveřejňovat výsledky některé americké společnosti včetně největších bank a investoři podle průzkumu Thomson Data očekávají u společností zařazených do báze indexu S&P 500 pokles zisků o 4,8 procenta. Pokud se očekávání naplní, bude to nejhorší výsledková sezona za posledních 6 let. Výsledkovou sezonu dnes odstartuje banka JP Morgan, následně během týdne zveřejní kvartální výsledky Goldman Sachs, Bank of America, Wells Fargo a Citigroup.

Britská inflace v září klesla více, než čekal trh. Ten kalkuloval s tím, že se bude cenová hladina držet na srpnové nule. Index spotřebitelských (CPI) se propadl do negativního teritoria a meziročně oslabil o 0,1 procenta. Jádrová inflace očištěna o cenu jídla, tabáku, alkoholu a energií setrvala na úrovni 1 procentního meziročního růstu. Trh čekal posílení na hodnotu 1,1 procenta.

Důvěra německých analytiků a investorů v německou ekonomiku se v říjnu prudce zhoršila s tím, jak si vybraly svou daň aféra automobilky Volkswagen s obcházením emisních testů a oslabení rozvíjejících se trhů. Na situaci upozornil Mannheimský ekonomický institut ZEW, který pravidelně každý měsíc publikuje index ekonomické nálady. Index ekonomického sentimentu kles tento měsíc na hodnotu 1,9 bodu z 12,1 bodu za září. Ekonomové oslovení agenturou Reuters v průměru očekávali snížení jenom na úroveň na 6,0 bodu. Institut ve zprávě doslovně uvedl, že ekonomický výhled Německa zhoršují skandál Volkswagenu s emisemi a pomalý růst rozvíjejících se zemí. Index se tak propadl na nejnižší úroveň za posledních 11 měsíců. 

VIDEO: Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 42. týden 2015 (12.10. - 16.10.)

Cena amerického dolaru po špatných zářijových datech z úvodu měsíce pokračovala i předchozí týden v poklesu, jenž byl podpořen poměrně holubičí rétorikou obsaženou ve zveřejněném zápisu ze zářijového zasedání Fedu.  Tento týden budou klíčová data inflace zveřejněna napříč kontinenty (Británie, Nový Zéland, Čína, USA). V USA sehrají důležitou roli informace o maloobchodních prodejích a Austrálie ve čtvrtek publikuje čísla z trhu práce, která jsou klíčová pro dotvoření formace dvojitého dna, o níž mluvíme ve vidu.

Dnes zasedá britská centrální banka, zveřejnění zápisu za zasedání ECB, Fedu; analýza amerického dolaru, AUD/JPY, USD/CAD

Dnes po několikadenní prázdninové přestávce otevřel čínský akciový trh, který reagoval na akciovou „rally", jež proběhla před několika dny v USA, když po zářijových datech z trhu práce klesly sázky na zvýšení úrokových sazeb v letošním roce. Index dnes posílil o 3,4 procenta. Americké burzy ukončily středeční volatilní seanci růstem za podpory biotechnologických akcií, které poslaly index S&P 500 na nejvyšší hodnotu za poslední tři týdny. Index blue chips Dow Jones zavřel o 0,7 procenta výš na hodnotě 16 912,29 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,8 procenta na 1995,83 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,9 procenta na 4 791,15 bodu.

Čína intervenuje na devizovém trhu rekordním tempem, analýza ZLATA, S&P 500, EUR/CAD

Japonský jen (JPY) po ranním zasedání centrální banky (BoJ) posiluje, když banka nechala monetární politiku beze změny a nenaznačila možnost rozšíření měnových stimulů. Dalším podpůrným argumentem pro růst jenu byla pozitivní slova premiéra Kurody, který i navzdory slabším ekonomickým datům, vyjádřil spokojenost s domácí ekonomikou. Nicméně investoři stále doufají v rozšíření objemu programu QE a již nyní se soustředí na konec října (30.10.2015), kdy je na programu další zasedání centrální banky, na němž bude představen aktuální výhled inflace a hospodářského růstu. Oba dva indikátory by měly být podle analytiků revidovány směrem dolů, přičemž zemi vycházejícího slunce hrozí recese. Právě tato čísla by mohla donutit BoJ opětovně zvážit rozšíření objemu programu kvantitativního uvolňování (QE).

Akciové trhy sázejí na odklad růstu sazeb v USA a posilují; analýza ROPY, EUR/GBP, NZD/USD

Německé průmyslové objednávky v srpnu nečekaně klesly zejména vlivem slabší poptávky ze zemí mimo eurozónu. Objednávky na německé zboží v srpnu meziměsíčně klesly o 1,8 procenta, zatímco trh čekal nárůst o 0,5 procenta. Objednávky zboží ze zahraničí byly slabší o 1,2 procenta vlivem poklesu objednávek ze zemí mimo eurozónu o 3,7 procenta. Kontrakty s domácími odběrateli rovněž spadly o 2,6 procenta. Navíc údaje za červenec byly revidovány směrem dolů a ukázaly pokles o 2,2 procenta namísto původně udávaného snížení o 1,4 procenta.

Americké burzy v pondělí silně stouply. Index S&P 500 posílil pátou seancí v řadě, když rostoucí ceny ropy podpořily energetické akcie a investoři sázeli na to, že centrální banka (Fed) letos ještě nezvýší úrokové sazby. Horší výsledky indexů nákupních manažerů (PMI ISM) z amerického sektoru služeb po pátečních špatných datech z amerického trhu práce investory utvrdily v názoru, že širší měnově politické prostředí zůstane nadále pro akciové trhy příznivé a centrální banky odloží utahování měnové politiky. Neuspokojivá ekonomická čísla tak překvapivě mají pozitivní efekt na akciový trh, když investory z Wall Street utvrzují v názoru, že centrální banka (Fed) letos ještě nezvýší úrokové sazby, jak se dříve předpokládalo.

VIDEO: Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 41. týden 2015 (5.10. - 9.10.)

Páteční data z amerického trhu práce byla zklamáním a posunula očekávání zvýšení amerických úrokových sazeb na konec letošního až jaro příštího roku, což nejlépe vystihuje výrazný pokles výnosů z amerických státních dluhopisů. Nicméně oživení jejich růstu je klíčem k posilování amerického dolaru. Tento týden čekáme ne zasedání britské, japonské a australské centrální banky a na projevy několika členů americké centrální banky (FOMC).

Forex: Shrnutí obchodování 2.10.2015

Ceny amerických akcií uzavřely čtvrteční obchodování bez výraznějších změn. Investoři čekají na údaje o zářijovém vývoji trhu práce ve Spojených státech, které dnes představí americká vláda. Příští týden navíc začnou americké podniky zveřejňovat hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Analýza AUD/JPY, USD/CAD a EUR/AUD

AUD/JPY: Tento měnový pár na 1hodinovém grafu vytvořil formaci dvojité dno a klesající trend by tak mohl být u konce. Cena na dva pokusy neklesla pod důležitou psychologickou hladinu 83,00 a nyní míří k otestování linie neckline kolem důležité psychologické úrovně 85,00 a klouzavého průměru SMA 200. Prolomení této hladiny by mohlo vyvolat růst asi 200 pipů, což je výška této formace. Stochastic se blíží do přeprodané zóny, takže by kupci mohli mít převahu. Klouzavý průměr SMA 100 je však stále pod SMA 200, takže by klesající trend mohl pokračovat.

Analýza AUD/NZD, GBP/CAD a EUR/USD

AUD/NZD: Tento měnový pár se na 4hodinovém grafu obchoduje mezi supportem kolem 1,0970 a rezistencí na důležité psychologické úrovni 1,1300. Cena nyní testuje spodní linii tohoto pásma a Stochastic naznačuje, že by mohlo dojít k odrazu vzhůru. Klouzavý průměr SMA 100 je nad SMA 200, takže růst je pravděpodobný. Nicméně prolomení pod support je stále možné, pak by cena mohla klesnout o dalších asi 330 pipů, což je výška tohoto cenového pásma. Jestli chcete otevřít short pozici, zadejte Stop příkaz pod předcházející minima nebo si počkejte na nějakou svíčkovou formaci, která pokles potvrdí.

Analýza NZD/USD, USD/CAD a EUR/NZD

NZD/USD: Tento měnový pár se na 1hodinovém grafu pohybuje v pásmu mezi supportem kolem 0,6250 a rezistencí okolo 0,6415. Cena se odrazila od spodní linie pásma a pohybuje se okolo středové linie a mohla by zamířit opět k horní linii tohoto cenového rozpětí. Stochastic však klesá z překoupené zóny, takže prodejci jsou opět silní a mohli by cenu dostat zpět k hladině supportu. Klouzavý průměr SMA 100 překřížil SMA 200 dolů, takže pokles je pravděpodobný. Jestli budou mít prodejci dost síly, mohlo by dokonce dojít k prolomení supportu tohoto pásma.

Analýza EUR/JPY, NZD/JPY a CAD/JPY

EUR/JPY: Tento měnový pár na 1hodinovém grafu prolomil linii neckline formace dvojitý vrchol a nyní se chystá otestovat tuto důležitou úroveň (pullback). Tato hladina koresponduje s úrovní Fibonacciho retracementu 50 % a mohla by se stát rezistencí. Klouzavý průměr SMA 100 je pod SMA 200 a Stochastic se otáčí směrem dolů z překoupené zóny, tudíž prodejci mají převahu. Jestli budou prodejci dost silní, tak by už úroveň Fibonacciho retracementu 38,2 % kolem důležité psychologické hladiny 135,00 mohla zabránit dalšímu růstu. Jestli ovšem dojde k větší korekci, mohla by se cena dostat k hladině Fibonacciho retracementu 61,8 % kolem 136,00.

Analýza GBP/USD, EUR/GBP a USD/JPY

GBP/USD: Měnový pár GBP/USD se na 4hodinovém grafu právě odrazil od středové linie obchodního pásma a mohl by zamířit zpět ke spodní linii tohoto rozpětí k supportu kolem důležité psychologické úrovně 1,5200. Stochastic míří dolů, ale je již v přeprodané zóně, takže by prodejní tlak mohl slábnout. Klouzavý průměr SMA 100 je ovšem stále pod SMA 200, takže pokles a dokonce proražení tohoto rozpětí dolů je možné. Jestli k tomu dojde, cena by mohla klesnout o dalších 600 pipů, což je přibližně výška tohoto obchodního rozpětí. Jestli ovšem support odolá poklesu, mohlo by dojít k růstu zpět k horní linii rozpětí k rezistenci kolem hladiny 1,5800.

Analýza EUR/NZD, EUR/GBP a NZD/USD

EUR/NZD: Tento měnový pár se na 1hodinovém grafu obchoduje v rostoucím trojúhelníku a brzy by mohl toto úzké pásmo opustit a vydat se dolů nebo nahoru. Stochastic míří dolů a klouzavý průměr SMA 100 je pod SMA 200, takže pravděpodobnější je pohyb dolů. Prolomení supportu trojúhelníku kolem důležité psychologické hladiny 1,7700 by mohlo vyvolat pokles o asi 600 pipů, což je přibližně výška této formace. Podobně ovšem po proražení rezistence okolo 1,7900 by mohlo dojít k růstu o 600 pipů.

Analýza EUR/JPY, CAD/JPY a GBP/USD

EUR/JPY: Tento měnový pár na 1hodinovém grafu vytvořil formaci dvojitý vrchol poté, co neprorazil nad důležitou psychologickou hladinu 137,00. Cena se nyní chystá otestovat linii neckline kolem úrovně 135,00 a klouzavé průměry by se brzy mohly překřížit směrem dolů. Jestli k tomu dojde, tento měnový pár by mohl klesnout o dalších 200 pipů, což je přibližně výška formace. Stochastic již ovšem naznačuje přeprodaný trh, takže by prodejci mohli být již vyčerpaní. Jestli kupci získají převahu, tak by mohlo dojít k odrazu od linie neckline a k opětovnému otestování předcházejících maxim.

Analýza USD/JPY, GBP/JPY a EUR/JPY

USD/JPY:Tento měnový pár na 1hodinovém grafu testuje spodní linii symetrického trojúhelníku. Stochastic naznačuje, že odraz vzhůru je pravděpodobný, protože se otáčí nahoru z přeprodané zóny. V tom případě by mohlo dojít k růstu k důležité psychologické hladině rezistence 121,00. Nicméně klouzavé průměry jsou blízko překřížení dolů, takže by mohlo dojít k proražení spodní linie trojúhelníku. Pak bychom se mohli dočkat dalšího poklesu o asi 300 pipů, což je výška této formace.

Analýza GBP/NZD, EUR/GBP a GBP/AUD

GBP/NZD: Měnový pár GBP/NZD se na 4hodinovém grafu obchoduje v rostoucím trendovém kanálu. Cena se nyní odrazila od spodní linie kanálu, která koresponduje s klouzavým průměrem SMA 100 a mohla by opět zamířit k horní linii tohoto kanálu. Stochastic míří nahoru, takže kupci jsou v převaze a mohli bychom tedy otestovat hladinu rezistence kolem 2,4800. Jestli ovšem horní linie kanálu zabrání růstu, mohli bychom opět otestovat hladinu supportu. Klouzavý průměr SMA 100 je nad SMA 200, takže růst by mohl pokračovat.

Vysoká volatilita + nízká likvidita = nervozita z Fedu

Hlavní americké akciové indexy ukončily pondělní seanci poklesem o 0,34 až 0,41 procenta, když se investoři vyvarovali velkých obchodů před nadcházejícím zasedáním americké centrální banky (Fed), která bude ve středu a ve čtvrtek rozhodovat o amerických úrokových sazbách. Investoři včera rovněž vstřebávali slabá čínská makrodata. Průmyslová výroba v Číně rostla méně, než se čekalo, na což reagovala i cena mědi, která včera ztrácela 1,3 procenta. Následně oslabily i ceny ostatních průmyslových kovů.

Britská centrální banka se volatility v Číně nebojí, trh čeká na další akce ze strany Číny a americkou centrální banku; analýza AUD/CHF, AUD/JPY

Členové bankovní rady britské centrální banky (BoE) hlasovali v souladu s očekáváním trhu, poměrem 8:1 pro ponechání úrokových sazeb beze změny na rekordním dně 0,5 procenta. Rada soudí, že je příliš brzy hodnotit, nakolik ovlivní Čínou vyvolané otřesy na finančních trzích aktivitu britské ekonomiky. Ve čtvrtek zveřejněný zápis z jednání rady ukázal, že pro zvýšení hlavní sazby na 0,75 procenta hlasoval jediný člen rady, a to McCafferty, zatímco její většina s utažením měnové politiky nijak nespěchá.

RBNZ snížila úrokovou sazbu, čekáme na rozhodnutí britská centrální banky; analýza ROPY, EUR/GBP, EUR/USD

Na evropský akciový trh dnes zamířil negativní sentiment z Asie, kde v Japonsku jádrové objednávky továren v červenci meziročně klesly o 3,6 procenta, přičemž analytici oslovení Reuters očekávali meziroční posílení o 3,7 procenta. Horší makroekonomické zprávy z Japonska podporují potřebu dalších monetárních stimulů ze strany japonské centrální banky (BoJ). Japonský akciový index Nikkei 225 reagoval na horší data propadem o 2,5 procenta.

Nákupní apetit po riziku roste, akcie posilují; analýza USD/CAD, EUR/CAD, GBP/USD

Americké akciové burzy po pondělní odmlce, kdy byly zavřeny kvůli státnímu svátku, v úterý získaly přes 2 procenta zisku, čímž umazaly část ztrát z minulého týdne. Oživení globálních akcií táhla jak Čína, tak očekávání, že Fed příští týden nezvýší úrokové sazby. Devět z 10 hlavních sektorů nejširšího indexu S&P 500, výjimkou byla energetika, ukončilo včerejší obchodní seanci se ziskem vyšším než 2 procenta. Index Dow Jones uzavřel výš o 2,42 procenta na hodnotě 16 492,68 bodu, širší index S&P 500 přidal 2,51 procenta, když uzavřel na úrovni 1 969,41 bodu a technologický Nasdaq posílil o 2,73 procenta na 4811,93 bodu.

Čína navrhuje pojistky proti volatilitě, analýza ZLATA, USD/JPY, EUR/CHF

Německé vývozy a dovozy v červenci stouply na rekordní hodnoty od zavedení statistiky v roce 1991. Sezónně očištěné exporty meziměsíčně stouply o 2,4 procenta na 103,4 miliardy eur a dovozy vzrostly o 2,2 procenta na 80,6 miliardy eur. Obchodní přebytek tak stoupl na 22,8 miliardy eur. Analytici oslovení Reuters očekávali, že vývozy stoupnou o 0,7 procenta a dovozy se meziměsíčně zvýší o 0,5 procenta. Přebytek zahraničního obchodu čekali na úrovni 22,3 miliardy. Na německá data reaguje pozitivně hlavně německý akciový index DAX, který posiluje o 2 procenta.

Nicméně v zahraničním obchodu se dařilo mnohem hůř Číně. Dovozy se meziročně propadly o 13,8 procenta, zatímco analytici čekali pokles pouze o 8,2 procenta. Oslabily již desátý měsíc v řadě vlivem snížení globálních cen komodit. Překvapivá srpnová devalvace jüanu a slabší spotřebitelská poptávka rovněž zhoršují výhled, že by se dovozy v nejbližší době výrazně zvedly. Většinu dovozů Číny tvoří komodity a suroviny pro další výrobu, jejíž finální výrobky opět směřují do zahraničí. Propad dovozů proto může být špatným signálem pro vývozy v příštích měsících. Také exporty spadly více, než čekal trh, když v srpnu oslabily o 5,5 procenta. Analytici tak pochybují, že Čína splní svůj letošní cíl šestiprocentního růstu zahraničního obchodu. Obavy o zdraví druhé největší ekonomiky světa a jejího dopadu na globální růst po těchto datech stále neutichají.

Čínské akciové burzy v Šanghaji a Šen-čenu a čínská burza s futures plánují zavést pojistky pro tamní hlavní akciové indexy, které by stabilizovaly trh, uvedla včera ve svém prohlášení Šanghajská burza. Burza navrhuje, že pokud index Shanghai Shenzhen (CSI 300), který zahrnuje největší kotované firmy obchodované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, stoupne nebo klesne o 5 procent proti závěru z předchozího dne a pokud tento výkyv přijde před 14:30 místního času, zastaví se na 30 minut obchodování pro všechny čínské akciové indexy. V případě, že by pětiprocentní pohyb trhu nastal po 14:30, bude obchodování zastaveno do konce seance. Pohyb indexu výraznější než 7 procent proti předchozímu závěru by zastavil obchodování na zbytek dne. Burza čeká připomínky obchodníků s cennými papíry ke svému návrhu do 21. září.

Americký dolar v reakci na horší čínská data mírně oslabil, s tím jak investoři zvažují, zdali Fed příští týden zvýší základní úrokovou sazbu, když čínská ekonomika zřetelně zpomaluje.

Britské libře se včera podařilo odrazit od 4měsíčního minima vůči americkému dolaru, kam ji předchozí týden dostala horší data nákupních manažerů ze sektoru služeb, která přinutila investory přehodnotit sázky na zvýšení úrokových sazeb v Británii. Nicméně tento týden zasedá centrální banka a čísla ihned ukážou, kolik členů bankovní rady hlasovalo za zvýšení základní úrokové sazby.

VIDEO: Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 37. týden 2015 (7.9.-11.9.2015)

Události v eurozóně a USA zůstanou tento týden v ústraní a finanční trh zaměří svoji pozornost na zasedání třech centrálních bank, a to kanadské (BoC), britské (BoE) a novozélandské (RBNZ). Poslední v pořadí přistoupí s největší pravděpodobností ke snížení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů. V centru pozornosti investorů se tento týden po vojenských oslavách stane opět Čína a tamní akciový trh, který primárně ovlivní poptávku po rizikových a bezpečných aktivech.

Holubičí ECB, srpnová NFP, analýza EUR/USD, DAX, EUR/JPY

Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek ponechala úrokové sazby beze změny na historickém minimu, zatímco pokračuje v programu tištění peněz pro oživení ekonomiky a inflace eurozóny. Hlavní sazba pro refinanční operace tak zůstává na úrovni 0,05 procenta. Rozhodnutí banky bylo v souladu s očekáváními trhu, když ECB loni v září řekla, že sazby již dosáhly dolní hranice.

Program nákupu aktiv (QE) zůstává prozatím nezměněn na úrovni 60 miliard eur měsíčně, avšak banka zvýšila podíl jednotlivých dluhopisů, které může v rámci tohoto programu nakupovat, na 33 procent z předchozích 25 procent.

Přinutí slabší inflace ECB k holubičí rétorice? Analýza EUR/USD

Včerejší horší zprávy z amerického trhu práce, kde soukromý sektor vytvořil v srpnu jenom 190 000 nových pracovních míst, mírně pod odhady trhu (201 000), nakonec vylepšil sentiment akciových investorů, kteří vítají jakoukoliv informaci, která podporuje názor, že Fed nemusí v září zvyšovat úrokové sazby. Navíc přírůstek za červenec byl revidován na 177 000 z původně uváděných 185 000 nových míst. Údaj ADP bývá sledován jako předzvěst širší zprávy o tvorbě pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP) a míře nezaměstnanosti ve Spojených státech, které vyjdou v pátek.

Data PMI naznačila zpomalování globální ekonomiky, ropa, akcie, USD oslabují. Analýza EUR/JPY, NZD/USD

Evropské burzy se od začátku týdne propadly o 3 procenta, když slabá data o aktivitě v průmyslu v Číně, Evropě i Spojených státech přiživily obavy ze zpomalení růstu globální ekonomiky. Tempo růstu zpracovatelského sektoru Spojených států v srpnu zpomalilo na nejnižší úroveň za více než dva roky. Index průmyslové aktivity, jejž sestavuje Institut řízení zásob (ISM) podle průzkumu mezi nákupními manažery, za minulý měsíc klesl na 51,1 bodu, nejnižší hodnotu od května 2013 z 52,7 bodu za červenec. Ekonomové oslovení Reuters očekávali snížení ukazatele pouze na 52,6 bodu.

Strach z čínské ekonomika opět ovládá finanční trhy; analýza GBP/USD, USD/JPY, ZLATA

Index nákupních manažerů (PMI) v průmyslu eurozóny se podle konečných údajů společnosti Markit v srpnu nepatrně snížil na 52,3 bodu ve srovnání s rychlým odhadem, který počítal se stagnací na červencových úrovních 52,4 bodu. Nicméně ukazatel se drží už přes dva roky nad hranicí 50 bodů, která odděluje celkový růst od poklesu aktivity v odvětví.

VIDEO: Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 36. týden 2015 (31.8.-4.9.2015)

Stanley Fisher (viceguvernér FEDu) ve svém projevu na Sympoziu v Jackson Hole oživil naději na zvýšení základní úrokové sazby USA již v září. Trhy nyní tento krok oceňují s 83,7 procentní pravděpodobností. Již tradičně nás čekají data z trhu práce USA, která budou pro Fed posledním indikátorem stavu trhu práce před zmiňovaným zářijovým zasedáním. Tento týden rovněž zasedá ECB a RBA. Budou publikována PMI z eurozóny, USA, Číny a Británie.

Silný ekonomický růst USA posiluje cenu akcií i ropy; analýza EUR/USD

Počet Američanů žádajících poprvé o podporu v nezaměstnanosti klesl v minulém týdnu více, než se čekalo, což naznačuje pokračující zlepšování na trhu práce. Konkrétně počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 22. srpna po sezonním očištění klesl o 6 000 na 271 000. Analytici oslovení Reuters očekávali nepatrné snížení počtu žádostí na 274 000 z předchozího týdne 277 000. Čtyřtýdenní průměr, který je považován za lepší barometr trendů na trhu práce, neboť vylučuje týdenní volatilitu, minulý týden stoupl o 1 000 na 272 500.

Ekonomika Spojených států rostla ve druhém čtvrtletí rychleji, než udával výsledek prvního měření.  Hrubý domácí produkt (HDP) stoupl ve druhém čtvrtletí na roční bázi o 3,7 procenta namísto původně udávaných 2,3 procenta. Ekonomika rostla díky silné domácí poptávce. Na druhé straně negativním výsledkem byl nejrychlejší růst zásob od roku 1998. Rychlejší ekonomický růst podpořil i americký dolar, který byl schopen odepsat další část svých předchozích ztrát, jež ho dovedly na 7měsíční minima vůči euru a jenu.

Řecký prezident ve čtvrtek jmenoval předsedkyni nejvyššího soudu Vasiliki Thanu-Christofilu premiérkou přechodné vlády. Ta by měla dovést zemi k předčasným volbám, které by se měly konat v září. Thanu bude první premiérkou v historii země.

Akcie na Wall Street ve čtvrtek pokračovaly v růstu a na ziscích přidaly další 2 procenta s tím, jak silná data z ekonomiky (HDP) a náznaky, že zářijové zvýšení sazeb Fedu je méně pravděpodobné, podpořily optimismus investorů a nákupní apetit po riziku. Index Dow Jones si zapsal největší dvoudenní procentní zisk od roku 2008, index S&P 500 a technologický Nasdaq zaznamenaly nový růstový rekord od roku 2009. Celkově si včera Dow Jones připsal 2,27 procenta zisku a uzavřel na hodnotě 16 654,77 bodu, širší index S&P 500 posílil o 2,43 procenta a skončil na hodnotě 1987,66 bodu, technologický Nasdaq stoupl o 2,45 procenta a uzavřel na hodnotě 4812,71 bodu.

Čínský akciový trh ukončil poslední den v týdnu v zeleném teritoriu, když si v pátek připasal 4,26 procenta zisku a uzavřel na hodnotě 3342,29 bodu. Nicméně pozitivní nálada z včerejší obchodní seance a ranní asijské, kde rovněž japonský index Nikkei uzavřel 3,03 procenta v plusu, se nepromítla do Evropy. Evropské akciové indexy se dopoledne obchodují kolem půl procenta v mínusu. Dnes bude klíčovou událostí pokračování projevů bankéřů a ekonomů na sympoziu v Jackson Hole.

Ropa včera zažila nejúspěšnější den od roku 2009, kdy si severomořská Brent připsala 10 procent zisku a vyšplhala se až na hodnotu 48,45 USD za barel. Americká WTI dosáhla hodnotu 43,46 USD za barel. Důvodem bylo oživení optimismu na amerických akciových trzích, stabilizace situace v Číně, lepší výsledky HDP USA, zprávy o výpadku produkce Nigérie a přirozeně i korekce předchozího silného výprodeje.

Zápis FOMC oddálil šance na zvýšení úrokových sazeb v USA; analýza ZLATA, GBP/CHF, NZD/USD

Němečtí zákonodárci včera podpořili třetí záchranný program za posledních 5 let pro Řecko, a to i přes rebelii v řadách konzervativců Angely Merkelové. Pro záchranný balík v celkové hodnotě 86 miliard eur hlasovalo 454 zákonodárců. Proti se postavilo 113 a 18 se hlasování zdrželo. Řecko dnes splatilo část půjčky ve výši 3,2 miliard eur Evropské centrální bance (ECB).

Spotřebitelské ceny (index CPI) ve Spojených státech v červenci meziměsíčně stouply o 0,1 procenta po zvýšení o 0,3 procenta v červnu. Na meziročním základě inflace mírně zrychlila na 0,2 procenta z červnových 0,1 procenta. Analytici oslovení Reuters očekávali za červenec růst cen o 0,2 procenta na meziměsíčním i meziročním základě. Inflační tlaky se začínají projevovat v sektoru bydlení a na trhu práce, zatímco ceny potravin a pohonných hmot stouply jenom mírně.

Představitelé americké centrální banky (Fed) se na zasedání minulý měsíc v převážné většině shodli na tom, že tamní ekonomika se blíží bodu, kdy by se měly zvýšit úrokové sazby. Současně se však bojí, že pomalu rostoucí inflace, vlažný růst mezd a slabá globální ekonomika by mohly představovat velká rizika.

Akciový trh v oslabení, měnový trh čeká na zápis FOMC; analýza ROPY, DOW JONES, FTSE 100

Výborná data z realitního amerického sektoru, která v počtu nově stavěných domů dosáhla v červenci osmiletých maxim, včera povzbudila americký dolar stejně jako výnosy z amerických státních dluhopisů. 10leté výnosy ze státních dluhopisů stouply na hodnotu 2,2 procenta. Firmy naplno rozjely výstavbu jednogeneračních rodinných domů. Pondělní data zase ukázala, že sentiment stavebních firem byl v srpnu nejsilnější za téměř deset let. Ačkoliv dolar v noci část svých zisků ztratil, dnes vyčkává na důležitá data, a to nejen na zápis z posledního zasedání centrální banky (Fed), ale i na čísla inflace (index CPI). Právě pomalejší růst cenové hladiny a zpomalování ekonomické výkonnosti Číny budou klíčovými tématy dnešního zápisu FOMC, protože právě ty by mohly být důvodem, proč by americká centrální banka v září nepřistoupila ke zvýšení úrokových sazeb.

Americký akciový trh včera nedokázal vytěžit ze zpráv z domácího realitního trhu, když ho tížil úterní výprodej na čínském akciovém trhu a neuspokojivé čtvrtletní hospodářské výsledky největšího maloobchodního řetězce Wall Mart. Ten navíc snížil i celoroční výhled. 6procentní pokles čínské burzy opět vyvolal obavy, že čínská centrální banka přistoupí k další devalvaci domácí měny. Čínská lidová banka minulý týden devalvovala jüan téměř o 2 procenta. Spustila tak celosvětovou lavinu výprodejů jüanu investory, kteří se obávají, že Peking chce zosnovat daleko hlubší pokles, aby podpořil slabý vývoz.

Proč klesá cena ropy, díky inflaci libra posílila; analýza GBP/NZD, GBP/AUD

Cena ropy včera zlevnila poté, co japonská ekonomika, třetí největší spotřebitel ropy na světě, zaznamenala ve druhém čtvrtletí pokles hrubého domácího produktu (HDP) na meziročním i mezikvartálním základě. Zpráva prohloubila obavy, že zpomalení největších asijských ekonomik přidusí již tak slabou poptávku po ropě. O přesyceném trhu s ropou minulý týden informovaly zprávy, že v USA opět přibyly ropné vrty (čtvrtý týden v řadě) a Omán v červenci produkoval rekordní 1 milion barelů denně. Produkce Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) stále výrazně převyšuje poptávku, a na celém světě se tak hromadí zásoby černého zlata. Nadto se očekává, že vývoz ropy zvedne také Írán, jakmile budou po ratifikaci jaderné dohody zrušeny sankce Západu proti Teheránu.

VIDEO: Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 34. týden 2015 (17.8.-21.8.2015)

Máme před sebou klidný prázdninový týden, jemuž bude dominovat zápis z posledního zasedání americké centrální banky (Fed) a indexy nákupních manažerů z eurozóny (PMI). Británie zveřejní čísla inflace a na Novém Zélandu proběhne aukce mléka. Avšak trhy budou pomalu cílit svoji pozornost na ekonomické sympozium v Jackson Hole, které se bude konat 27.- 29. srpna na téma Dynamičnost inflace a měnová politika.

Česko roste nejrychleji v regionu, Řecko rychleji než Německo, ropa zůstává pod prodejním tlakem, analýza EUR/USD

Nervozita na globálních finančních trzích byla částečně zmírněna, když Čínská centrální banka (PBOC) uvedla, že není důvod, aby jüan dále oslaboval vzhledem k silným ekonomickým fundamentům. PBOC tak již druhým dnem nezasahovala do vývoje měnového kurzu. Americký akciový trh včera uzavřel smíšeně, stejně jako v pátek ráno Asie. Evropa otevřela mírně v plusu. Nicméně celkové týdenní výkony akciových indexů budou díky měnovému zásahu PBOC podle všeho negativní. Pod prodejním tlakem nadále zůstává ropa. Americká WTI se propadla pod hodnotu 42 USD za barel, nejníže od března 2009. Naopak z dnešního mírného posílení CNY těží AUD.

Výkonnost české ekonomiky (HDP) ve druhém čtvrtletí po očištění o cenové, sezonní a kalendářní vlivy mezikvartálně stoupla o 0,9 procenta a meziročně vzrostla o 4,4 procenta. Výsledek byl silně nad očekáváním analytiků, kteří odhadovali pokles HDP o 0,2 procenta a meziroční expanzi ve výši 3,3 procenta. Pro srovnání s regionem, HDP Polska ve druhém čtvrtletí přidal 3,3 procenta, HDP Maďarska posílil o 2,7 procenta a HDP Slovenska vzrostl o 3,2 procenta. Česká ekonomika tak v meziročním srovnání rostla nejrychleji v regionu.

Napětí na čínském trhu polevuje, trh sleduje odpolední maloobchodní data z USA; analýza EUR/CHF, EUR/GBP, ZLATA

Asijské akcie se dnes ráno stejně jako americké v závěru včerejší obchodní seance zotavily z předchozího poklesu díky ujištění čínské centrální banky (PBOC), podle které není žádný důvod pro další devalvaci jüanu, jako tomu bylo v předchozích dnech. Optimistická nálada se dnes přelila i na evropské trhy, které posílily o více než 1 procento po středečním a úterním výprodeji.

Akciové indexy pod tíhou čínských experimentů; analýza Dow Jones, AUD/USD, NZD/USD

Evropské burzy dnes pokračují ve včerejším výprodeji. Propadly se na měsíční minimum, když devalvace čínské měny nadále tíží globální akciové trhy. Index „blue chips" eurozóny Euro STOXX 50 ráno odepisoval 2,5 procenta ze své hodnoty. Včera ztratil 1,96 procenta. Čínský jüan dnes oslabil vůči americkému dolaru ještě více než včera a dosáhl čtyřletého minima. Devalvace domácí měny centrální bankou (PBOC) vyvolala ve světě obavy z globální měnové války a vede také k obvinění, že Peking neférově zvýhodňuje vlastní exportéry.

Propad jüanu se negativně projevuje hlavně na cenovém vývoji akcií automobilek a výrobců luxusního zboží. Jde o segmenty, v nichž Čína patří mezi největší exportní trhy těchto odvětví. Vývoj v Číně rovněž zatížil energetické a důlní tituly, protože Čína je největším světovým spotřebitelem komodit. Investoři se bojí o zisky společností vystavených obchodování s Čínou. Negativní sentiment na evropském, hlavně německém, trhu ještě včera zvýšil německý institut ZEW, jehož index ekonomického sentimentu v srpnu klesl na 25,0 bodu z 29,7 bodu v červenci, zatímco trh čekal 32,0 bodu.

Čína devalvovala měnu, německý index ZEW zklamal, analýza EURA (BOSSAEUR), EUR/USD, EUR/AUD

Řecké banky by mohly získat první kapitálovou injekci až do výše 10 miliard eur po dohodě o záchranném programu a ještě předtím, než Evropská centrální banka provede jejich zátěžové testy. Takzvané stres testy možná nebudou dokončeny dříve než v říjnu, zatímco řecké finanční ústavy potřebují akutně kapitál, aby normalizovaly svůj provoz. První částku by tedy mohly dostat ještě dříve, než Evropská centrální banka zhodnotí, kolik banky skutečně potřebují. Tyto komentáře naznačují, že evropští představitelé jsou nakloněni řeckým plánům získat pro banky hotovost co možná nejdříve, protože Atény chtějí uvolnit kapitálovou kontrolu zavedenou v červnu, která nyní povoluje vybírat z bank 420 eur na osobu týdně. Evropská unie předpokládá, že řecké banky by mohly potřebovat 10 až 25 miliard eur, ale konečná částka bude záležet na výsledcích zátěžových testů a posouzení kvality jejich aktiv. Atény a jejich mezinárodní věřitelé pokročili nečekaně rychle v jednáních o balíku finanční pomoci ve výši až 86 miliard eur s cílem dosáhnout dohody ještě během srpna. Řecko by tak mělo peníze na splacení dluhu ECB splatného 20. srpna.

Čínská centrální banka (PBOC) dnes nečekaně devalvovala juan, který klesl vůči americkému dolaru na 3letá minima. Cílem je zvýšit konkurenceschopnost vývozů, které v červenci meziročně klesly o 8,3 procenta. Samozřejmě, že PBOC prezentuje své rozhodnutí jako krok k větší liberalizaci měny, když plánuje každý den stanovit ústřední měnový kurz dvou procentního fluktuačního pásma podle trhem stanovené zavírací ceny z předchozího dne. Otázkou je, jak bude banka svůj nový závazek dodržovat. Ústřední kurz byl bankou nastaven na 6,2298 vůči USD ve srovnání s pondělním, kdy byl stanoven na hodnotu 6,1162. Lze očekávat, že nejde o poslední zásah banky do vývoje měnového kurzu.  Oslabení juanu a posílení USD se následně projevilo posílením amerického dolaru na vícero měnových párech.

VIDEO: Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 33. týden 2015 (10.8.-14.8.2015)

Stejně jako předchozí týden i tento budeme čekat na klíčová makroekonomická data do pátku, kdy budou publikována čísla HDP z eurozóny za druhé čtvrtletí. Zejména od německé ekonomiky se očekává silný, a to až o 0,2 procenta vyšší růst HDP než v měsících leden-březen. Schopnost největší ekonomiky společné měnové unie dosáhnout těchto očekávaných výsledků bude pro EUR/USD klíčová.

Co přineslo zasedání české a britské centrální banky, konec týdne ve znamení dat NFP z USA; analýza EUR/USD, GBP/AUD

Rozhovory s Řeckem o třetím úvěrovém programu úspěšně pokračují a Evropská komise (EK) stále věří, že dohody by mohlo být dosaženo do 20. srpna, ačkoliv uznává, že jde o ambiciózní harmonogram. Řecko v současné době jedná o záchranném finančním programu s Evropskou komisí, Mezinárodním měnovým fondem a Evropským stabilizačním mechanismem (ESM). Toto jednání považuje komise za efektivnější než rozhovory s vládními představiteli. Náměstci ministrů financí zemí EU budou diskutovat o stavu jednání na společné telekonferenci v pátek večer.

Počet Američanů žádajících poprvé o podporu v nezaměstnanosti minulý týden stoupl méně, než se čekalo, což naznačuje, že situace na trhu práce se i nadále zlepšuje. Počet nových žádostí se v týdnu do 1. srpna po sezonním očištění zvýšil pouze o 3 000 na 270 000. Ukazatel se tak udržel již 22. týden v řadě pod hranicí 300 000, která je spojována s posilováním trhu práce. Analytici osloveni Reuters očekávali růst počtu žádostí na 273 000. Čtyřtýdenní průměr, který je považován za lepší barometr trendů na trhu práce, neboť vylučuje týdenní volatilitu, klesl o 6 500 na 268 250.

Velký den pro britskou libru; analýza AUD/USD, AUD/CHF, CAD/CHF

Britská libra (GBP) má dnes velmi důležitý den, kdy se v průběhu krátkého časového horizontu dozvíme spoustu nových informací. V 13:00 zveřejní centrální banka (BoE) své rozhodnutí o výši úrokových sazeb. Ty by měly zůstat nezměněné. Avšak banka prvně v historii ihned zveřejní i to, jak hlasovali jednotliví členové bankovní rady. Čím více hlasů zazní ve prospěch utažení měnové politiky, tím to pro libru bude pozitivnější výsledek. Navzdory nulové inflaci je pravděpodobné, že 1 nebo 2 z 9 členů bankovní rady budou na dnešním zasedání hlasovat pro zvýšení základní úrokové sazby. BoE rovněž zveřejní aktuální čtvrtletní zprávu o inflaci, která představí výhled vývoje inflace a ekonomického růstu ostrovní ekonomiky pro nejbližší 2 roky. Následně v 13:45 Mark Carney, guvernér centrální banky, představí parlamentu informace obsažené v inflační zprávě.

Dennis Lockhart je pro zvýšení úrokových sazeb v USA v září, evropská PMI pozitivně překvapila, NZD opět zklamal; analýza GBP/USD, USD/JPY, EUR/CHF

Americké ministerstvo obchodu včera uvedlo, že nové objednávky zboží ze zpracovatelského průmyslu v červnu stouply o 1,8 procenta, v souladu s odhady analytiků, po nepatrně revidovaném poklesu o 1,1 procent za květen. Vzrostla poptávka hlavně po dopravním vybavení a včerejší čísla jsou nadějným znamením pro zpracovatelský sektor sužovaný silným dolarem a levnou ropou. Aktivitu amerických továren v posledních měsících brzdí silný dolar a výdajové škrty v energetickém sektoru po loňském propadu cen ropy. Zpracovatelský sektor, který představuje zhruba 12 procent výkonu ekonomiky Spojených států, tíží také vlažná globální poptávka.

Dnes se dozvíme, zdali ČNB intervenuje na trhu, AUD po zasedání RBA silně posiluje – proč? Analýza EUR/JPY, EUR/AUD, GBP/AUD

Australská centrální banka(RBA) dnes v noci na svém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 2 procent. Tentokrát se zdržela slovních intervencí vůči domácí měně, na což reagoval měnový pár AUD/USD růstem o 0,8 procenta. V průběhu předchozích zasedání banka zvykla zmínit, že australský dolar je silný vzhledem k vývoji cen komodit, zejména železné rudy. Tentokrát se takovýchto slov zdržela, což naznačuje, že v nejbližších měsících nepřistoupí k akci a chce si ponechat prostot pro pozorování vývoje domácí ekonomické situace. Finanční trh před zasedáním RBA oceňoval se 72 procentní pravděpodobností, že centrální banka sníží základní úrokovou sazbu alespoň ještě jednou do konce letošního roku. Po zasedání klesla pravděpodobnost na 60 procent.

VIDEO: Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 32. týden 2015 (3.8.-7.8.2015)

První pátek v měsíci nás tradičně čekají data z trhu práce USA. Kromě hlavního ukazatele, počtu nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP) budou investory zajímat i průměrné hodinové výdělky. V pátek totiž ukazatel nákladů na zaměstnance odhalil nejpomalejší mezikvartální nárůst mezd v historii indexu. Tento týden bude zajímavé sledovat i dění ve Velké Británii, a to ve čtvrtek, kdy zasedá centrální banka. Ta prvně v historii zveřejní ihned po zasedání zápis z tohoto setkání a informace o hlasování jednotlivých členů bankovní rady o úrokové sazbě. Navíc tento měsíc banka rovněž zveřejní aktuální Zprávu o inflaci, v níž nabízí aktuální výhled vývoje inflace a ekonomického růstu. Později bude mluvit guvernér Mark Carney v parlamentu o obsahu Inflační zprávy.

Americká ekonomika potvrzuje svoji sílu, naopak situace na Novém Zélandu se zhoršuje, MMF nechce půjčit Řecku, analýza AUD/CHF, EUR/NZD

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států stoupl v období od dubna do června letošního roku na roční bázi o 2,3 procenta, ukázal rychlý odhad amerického ministerstva obchodu. Ačkoli výkon americké ekonomiky nenaplnil očekávání analytiků, kteří předvídali 2,6 procentní růst, trhy na ekonomické výsledky USA reagovaly kladně, a to z následujících důvodů.

Co přineslo zasedání Fedu, kolik utratila ČNB za intervence? Analýza AUD/NZD, USD/CAD, BOSSA USD

Americký dolar včera po zveřejnění zápisu ze zasedání americké centrální banky (Fed) neoslabil, ani když se komentář banky ukázal jako méně optimistický pro utažení měnové politiky, než mnozí očekávali. Ti nejoptimističtější čekali, že Fed si začne aktivně dláždit cestu pro zářijové zvýšení úrokových sazeb, což se ale nestalo. Banka místo toho plánuje nadále pozorovat trh práce a potřebuje vidět dodatečné zlepšení podmínek  před tím, než přistoupí k tomuto dlouho očekávanému kroku. Investorská naděje ani po umírněnějších slovech banky neumírá, protože americký trh práce zveřejní ještě dva reporty NFP (počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor) před zářijovým zasedáním, což by mohlo bankovní radu (FOMC) přesvědčit, že největší ekonomika světa je připravena na první pokrizové zvýšení úrokových sazeb.  Investoři se nevzdávají a věří, že Fed se nechce k něčemu zavázat a preferuje větší manévrovací prostor, který si může přizpůsobovat podle vývoje domácí i zahraniční ekonomické situace. Strašákem je stále inflace, která zůstává hluboko pod dvouprocentním cílem Fedu.

Zasedání Fedu ve stínu zítřejších dat HDP; analýza DAXU, GBP/USD, GBP/CAD

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech podle průzkumu průmyslové skupiny Conference Board klesla na 90,9 bodu, nejnižší úroveň od loňského září. Analytici oslovení v průzkumu Reuters očekávali pokles pouze na 100 bodů z původně uváděných 101,4 bodu za předchozí měsíc. Klesla hlavně důvěra Američanů v tamní trh práce.

Čínský letní akciový výprodej oslabuje komodity, dolar i další akciové trhy; analýza NZD/USD, USD/CHF, EUR/JPY

Člen výkonné rady Evropské centrální banky Benoît Cœuré v pondělí uvedl, že země eurozóny již nezpochybňují, zda restrukturalizovat řecký dluh, ale spíše zvažují, jak to nejlépe provést. Nicméně nezbytnou podmínkou jsou reformy. Včerejší data Evropské centrální banky (ECB) rovněž ukázala, že objem vkladů v řeckých bankách v červnu klesl zhruba o 6 procent na 127,5 miliardy eur, když střadatelé i podniky vybírali peníze v obavách, že by země mohla být nucena odejít z eurozóny. Tato úroveň vkladů, nejnižší zhruba od konce roku 2003, ukazuje, jak dramaticky se zhoršila situace řeckých bank. Banky znovu otevřely své pobočky minulé pondělí, ale ponechaly v platnosti limit na výběry vkladů.

VIDEO: Týdenní přehled událostí na finančních trzích - 31. týden 2015 (27.7.- 31.7.2015)

Pozornost finančních trhů se tento týden soustředí na Spojené státy, s nimiž souvisejí dvě klíčové události. Zasedání centrální banky (Fed) a zveřejnění dat HDP za druhé čtvrtletí. Obě dvě události budou zásadně ovlivňovat názor trhu na to, kdy by banka mohla přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb, což je událost pozitivní pro americký dolar. Dále pak v úterý Velká Británie rovněž publikuje informace o hrubém domácím produktu (HDP) za měsíce duben – červen.

Analýza EUR/USD, GBP/USD a USD/CHF

EUR/USD: Měnový pár EUR/USD na svém 1hodinovém grafu prochází korekcí po nedávném poklesu, ale hladina rezistence kolem 1,0950 by mohla zabránit dalšímu růstu. Tato oblast koresponduje s oblastí prolomeného supportu, úrovní Fibonacciho retracementu 38,2 % a klouzavým průměrem SMA 200, takže by k jejímu prolomení byl potřeba silný nákupní tlak. Stochastic zároveň ukazuje překoupený trh a klouzavý průměr SMA 100 je pod SMA 200, což potvrzuje možné pokračování klesajícího trendu. Pak by se mohla cena dostat zpět k předcházejícím minimům kolem důležité psychologické hladiny 1,0800 nebo ještě níž.

Analýza EUR/NZD, AUD/JPY a EUR/CAD

EUR/NZD: Na 1hodinovém grafu měnový pár EUR/NZD nejprve výrazně prorazil rezistenci poblíž důležité psychologické úrovně 1,6600, pak vystoupal až na 1,6815 a nyní se k prolomené rezistenci vrátil. Pokud pro poslední swingový pohyb použijeme Fibonacciho úrovně, zjistíme, že 50% úroveň Fibonacciho retracementu je blízko předchozí rezistence a momentálně brání dalšímu poklesu. Pokud oblast udrží nápor medvědů a potvrdí svůj nový statut supportu, potom by EUR/NZD mohl znovu začít růst a otestovat předchozí maxima. Stochastic se v přeprodaném pásmu obrátil, šplhá nahoru a signalizuje chuť býků k útoku. Také to, že klouzavý průměr SMA 100 je nad SMA 200, je pro pokračování rostoucího trendu pozitivním signálem.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace